Gdańsk upamiętnił Pawła Adamowicza. Odsłonięto ławkę poświęconą byłemu prezydentowi miasta

2024-01-14, 17:35

Gdańsk upamiętnił Pawła Adamowicza. Odsłonięto ławkę poświęconą byłemu prezydentowi miasta
Gdańsk: na Wyspie Spichrzów odsłonięto ławeczkę poświęconą Pawłowi Adamowiczowi. Foto: PAP/Andrzej Jackowski

Na Wyspie Spichrzów w Gdańsku odsłonięto ławkę Pawła Adamowicza.

Pięć lat temu, po ataku nożownika, prezydent Gdańska zmarł w szpitalu. Ławka, na której siedzi Paweł Adamowicz, znajduje się nad brzegiem Motławy, naprzeciw słynnego gdańskiego żurawia. W trakcie krótkiej uroczystości córka zamordowanego prezydenta Gdańska powiedziała, że jej ojciec zawsze starał się zmienić Wyspę Spichrzów na miejsce służące ludziom.

"Tata siedzi w miejscu, w którym ludzie spędzają praktycznie cały rok"

Antonina Adamowicz podkreśliła, że to odpowiednie miejsce na pomnik-ławkę Pawła Adamowicza. - Jestem bardzo szczęśliwa, że ta ławka powstała właśnie tutaj, że tata siedzi w miejscu, w którym ludzie spędzają praktycznie cały rok - powiedziała Antonina Adamowicz.

Posłuchaj

Gdańsk: na Wyspie Spichrzów odsłonięto ławeczkę poświęconą Pawłowi Adamowiczowi (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Paweł Adamowicz został pchnięty nożem 13 stycznia 2019 roku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Zmarł w szpitalu 14 stycznia, a jego pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej, w której został pochowany. Jego zabójca Stefan Wilmont został w marcu 2023 roku skazany nieprawomocnie na dożywocie. Odsłonięcie ławki Pawła Adamowicza było elementem obchodów piątej rocznicy śmierci prezydenta Gdańska, które trwają od piątku.

Czytaj także: 

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej