Naukowcy radzą zamienić auto na rower. To dobre dla psychiki i... gospodarki
Jazda na rowerze poprawia zdrowie psychiczne - wynika z długoletnich badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu. Co więcej, korzysta też na tym gospodarka - przekonują naukowcy.
2024-01-15, 19:38
W szkockim badaniu, pod lupą znalazło się niemal 400 tysięcy mieszkańców Edynburga i Glasgow. Naukowcy żmudnie analizowali dane ze spisu powszechnego z 2011 roku oraz te dotyczące ludzi wykupujących leki w aptekach.
- Okazuje się, że w przypadku tych, którzy dojeżdżali do pracy rowerem, prawdopodobieństwo przepisania leków na depresję i stres było o 15 proc. niższe niż w przypadku ludzi, którzy roweru nie używali - mówi szef zespołu naukowców, profesor Chris Dibben.
Zalety ścieżek rowerowych
Rozmówca Polskiego Radia dodaje, że z badań wynika też coś innego: jeśli koło miejsca, w którym mieszkamy jest już ścieżka rowerowa, częściej decydujemy się by umościć się w siodełku. A to ważne z punktu widzenia polityki społecznej.
- Taka infrastruktura jest droga, samorządy zawsze będą miały wątpliwości co do kosztów. Ale mamy nadzieję, że badanie pokaże, że podobne inwestycje dają szersze korzyści. W Szkocji koszt dla gospodarki spowodowany problemami ze zdrowiem psychicznym to 8 miliardów funtów rocznie - podkreśla.
REKLAMA
Z badań wynika, że jazda na rowerze daje większe korzyści kobietom. Nie mamy jeszcze wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje.
Badanie ukazało się w wydawanym w Oksfordzie The International Journal of Epidemiology.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Blue Monday to tylko marketingowy chwyt. Nie ma żadnych podstaw naukowych
- Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów. MEiN przypomina o potrzebie codziennej troski i uwagi
IAR/ mbl
REKLAMA