Druga waloryzacja emerytur oraz renta wdowia. Minister Dziemianowicz-Bąk nakreśliła plany swojego resortu

2024-01-16, 21:45

Druga waloryzacja emerytur oraz renta wdowia. Minister Dziemianowicz-Bąk nakreśliła plany swojego resortu
Możliwa jest druga waloryzacji rent i emerytur. Dziemianowicz-Bąk przedstawiła jej założenia. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Naszym celem jest m.in. wprowadzenie drugiej waloryzacji rent i emerytur i wsparcie osób starszych po stracie małżonka - powiedziała we wtorek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zaznaczyła, że nie ma planów zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzono informację o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 r. Posłowie pytali przedstawicielki rządu - minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk i minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz o planowane działania na rzecz wsparcia seniorów.

Była szefowa MRiPS Marlena Maląg wskazywała, że w czasie rządów PiS m.in. przeprowadzono waloryzację świadczeń, wprowadzono 13. i 14 emeryturę i rozbudowano sieć domów i klubów "Senior plus". Zaznaczyła, że czeka na konkretne rozwiązania legislacyjne przygotowane przez nowy rząd.

Agnieszka Dziemianowicz-Bak podkreśliła, że polityka senioralna nie jest wyzwaniem o charakterze incydentalnym, tylko cywilizacyjnym i należy na nią patrzeć długofalowo. Poinformowała, że przygotowywane są już odpowiednie zmiany ustawowe. - Pochylamy się zarówno nad ustawą o osobach starszych jak i nad ustawami, które mają na celu wzmocnienie instytucjonalne obszaru polityki senioralnej - przekazała minister.

Możliwa druga waloryzacja

Zapewniła, że oprócz kontynuacji wszystkich programów i dodatków dla seniorów, celem jest spełnienie zobowiązań z umowy koalicyjnej. To - jak wymieniła - wsparcie osób starszych po stracie małżonka i druga waloryzacja rent i emerytur. Rząd w umowie koalicyjnej zapisał wprowadzenie drugiej waloryzacji w roku, jeśli inflacja przekraczać będzie 5 proc.

Odpowiadając na pytania Marleny Maląg o "konkrety" minister wskazała, że w czasie rządów PiS do Sejmu wpłynął m.in. projekt Lewicy o drugiej waloryzacji emerytur. - Ten projekt jest, będzie rozwijany, konsultowany i będzie on realizował zobowiązania rządu Koalicji 15 października - zapowiedziała szefowa MRPiPS.

Kolejny projekt złożony w poprzedniej kadencji Sejmu, na który wskazała minister rodziny, dotyczył tzw. renty wdowiej. - Dziś ten projekt doczeka się procedowania i mam nadzieję, że będzie mógł liczyć na rzetelną, merytoryczną debatę - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Zapowiedziała także podwyższenie zasiłku pogrzebowego. - Zapewniliśmy środki w budżecie na kontynuację pewnych programów i świadczeń, ale stawiamy sobie cele daleko szersze i bardziej ambitne, a przede wszystkim cele o charakterze systemowym. Polityka senioralna to wyzwanie cywilizacyjne, a nie treść na partyjną ulotkę - podkreśliła minister. Dopytywana przez posłów, czy planowane jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn powiedziała, że "nie ma takich planów".

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapewniła, że programy, takie jak "Senior plus" i "Aktywni plus" będą nadal kontynuowane. Zapowiedziała prace nad "bonem senioralnym", który ma wesprzeć usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkanie oraz powołanie zespołu międzyresortowego do spraw opieki długoterminowej.

Najpierw kontrola NIK

Okła-Drewnowicz poinformowała, że NIK przygotowuje raport na temat osób z chorobami otępiennymi.  - Ta kontrola i ten raport będzie dla nas punktem wyjścia do przygotowaniem rozwiązań wspierających osoby, które są dotknięte chorobami otępiennymi i ich rodziny - powiedziała minister.

W informacji przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazano, że na koniec 2022 r. liczba ludności Polski wyniosła 37,8 mln, w tym blisko 9,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej (25,9 proc.). W stosunku do 2021 r. liczba seniorów wzrosła o 67,6 tys. osób, czyli o 0,7 proc.

W populacji osób w starszym wieku większość stanowią kobiety. W 2022 r. stanowiły one 58,1 proc.

W 2022 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku od 60 lat do 89 lat wyniosła prawie 0,5 mln osób i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła 1,2 proc.

Prognozy ludności na lata 2023 - 2060 wskazują na pogłębienie się procesu starzenia społeczeństwa.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

Wróć do strony głównej