Sejm powołał skład komisji śledczej ds. Pegasusa. Znamy nazwiska 11 jej członków
Skład osobowy komisji śledczej do sprawy Pegasusa będzie liczyć 11 członków. Najwięcej z PiS - czterech. Z KO będą to trzy osoby i po jednej z Lewicy, Polski 2050, PSL i Konfederacji. Przewodniczącą komisji została Magdalena Sroka posłanka PSL.
2024-01-26, 10:04
Magdalena Sroka (PSL-TD) została w piątek wybrana na szefową sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Wiceszefami komisji zostali: Marcin Bosacki (KO), Paweł Śliz (Polska 2050), Tomasz Trela (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja).
Trzech reprezentantów w komisji będzie mieć Koalicja Obywatelska: Joannę Kluzik-Rostkowską, Marcina Bosackiego i Witolda Zembaczyńskiego. Lewica rekomenduje Tomasza Trelę, Polska 2050 Pawła Śliza, PSL Magdalenę Srokę, a Konfederacja Przemysława Wiplera.
Za powołaniem członków komisji głosowało 433 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymał się jeden poseł. Większość bezwzględna wynosiła 218 głosów.
Marszałek Szymon Hołownia poinformował, że pierwsze posiedzenie komisji odbędzie się w piątek po zakończeniu głosowań.
REKLAMA
Zmiana kandydatów z PiS
Po tym jak sejmowa większość oprotestowała kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do tej komisji, klub ich zmienił. Prezydium Sejmu zdecydowało, że klub PiS ma wyznaczyć nowych kandydatów do tej komisji ze względu na zastrzeżenia do już zgłoszonych: Sebastiana Kalety, Michała Wójcika, Janusza Cieszyńskiego i Jana Kanthaka.
Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk mówi, że PiS zdecydowało się na ten krok, bo chce aktywnie uczestniczyć w pracach komisji.
Posłuchaj
Rozliczenia działań poprzedniego rządu
Tomasz Trela z Lewicy powiedział, że w ramach tej komisji będzie chciał rozliczyć rządy PiS.
- Wybrałem świadomie komisję ds. Pegasusa, bo uważam, że ona będzie musiała najdłużej pracować. Materia jest najdłuższa, więc nikt mnie nie namawiał, ale przyjęto moją chęć pracy w sposób taki właściwy i dostałem rekomendację lewicy do pracy w tej komisji i pracy w prezydium tej komisji - podkreślił poseł.
REKLAMA
Posłuchaj
Komisja śledcza ma zbadać działania podejmowane z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus między innymi przez rząd, służby specjalne i policję od 16 listopada 2015 roku do 20 listopada 2023 roku.
Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe.
Czytaj też:
IAR/PAP/st
REKLAMA
REKLAMA