Reprezentantka Polski skorzysta na wyroku ws. Walijewej. Jekaterina Kurakowa otrzyma "mały" medal ME

2024-01-30, 17:05

Reprezentantka Polski skorzysta na wyroku ws. Walijewej. Jekaterina Kurakowa otrzyma "mały" medal ME
Jekaterina Kurakowa skorzysta na dyskwalifikacji Kamiły Walijewej . Foto: Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/EastNews

Czteroletnia dyskwalifikacja nałożona na rosyjską łyżwiarkę figurową Kamiłę Walijewą oznacza, że straci ona wszelkie medale wywalczone od 25 grudnia 2021 roku. W związku z tym "mały" brązowy medal za trzecie miejsce w programie dowolnym solistek na mistrzostwach Europy 2022 otrzyma reprezentująca Polskę Jekaterina Kurakowa.

W poniedziałek Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie ogłosił, że rosyjska łyżwiarka figurowa Kamiła Walijewa została zdyskwalifikowana na cztery lata za stosowanie dopingu. Kara biegnie od 25 grudnia 2021 roku, co oznacza, iż wszystkie wyniki uzyskane przez Rosjankę od tego czasu są nieważne.

Kamiła Walijewa traci tytuły. Musi oddać złoto ME 

Dotyczy to także mistrzostw Europy z 2022 roku, które odbyły się w Tallinnie. W stolicy Estonii Walijewa wygrała rywalizację solistek, wyprzedzając rodaczki Annę Szczerbakową i Anastazję Trusową. Czwarta była Belgijka Loana Hendrickx, a piąte miejsce zajęła reprezentująca Polskę Jekaterina Kurakowa.

Dyskwalifikacja Walijewej sprawiła, iż złoto przypadnie Szczerbakowej, a Kurakowa przesunie się na czwartą pozycję. Nie oznacza to jednak, iż zawodniczka trenująca na co dzień w MKS Axel Toruń nie otrzyma żadnego medalu.

Sukces Kurakowej. Medal po dwóch latach

Na mistrzostwach Europy przyznaje się bowiem także "małe" medale dla najlepszych trójek w programach krótkim i dowolnym.

Po anulowaniu wyniku Walijewej, Jekaterina Kurakowa może się pochwalić trzecim najwyżej ocenionym programem dowolnym. Oznacza to, iż urodzona w Rosji, ale reprezentująca Polskę solistka otrzyma brązowy medal wywalczony w imprezie, która odbyła się w dniach 10-16 stycznia 2022.

Czytaj także:

/empe

Polecane

Wróć do strony głównej