Stosowanie tabletek "dzień po". KEP: z punktu widzenia etycznego niemoralne
Wobec zapowiedzi rządu o udostępnieniu preparatów tzw. antykoncepcji doraźnej kobietom od 15. roku życia bez recepty (a młodszym na receptę), Zespół Ekspertów KEP do spraw Bioetycznych opublikował stanowisko wyrażające poważne zastrzeżenia wobec takiego kroku. Dotyczą one zarówno kwestii ściśle medycznych, jak i etycznych.
2024-02-02, 10:59
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak podkreślił, że Zespół KEP przestrzega, że antykoncepcja doraźna jest niemoralna i szkodliwa. "Zespół przestrzega, że stosowanie tabletek "po", jest z punktu widzenia etycznego jest niemoralne, gdyż zawiera w sobie akceptację zniszczenia życia konkretnej osoby" - czytamy w Stanowisku Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych w sprawie stosowania tzw. antykoncepcji doraźnej.
"Szczególny niepokój i sprzeciw Zespołu budzi udostępnienie tych preparatów osobom nieletnim, których układ hormonalny jest jeszcze nie w pełni ukształtowany, tym bardziej, że żaden z tych preparatów nie został w sposób wystarczający przebadany pod kątem wpływu na kobiety w wieku poniżej 16. roku życia. Zespół podkreśla też, potencjalnie szkodliwy wpływ tych preparatów na zdrowie kobiet" - mówił ksiądz Leszek Gęsiak.
Przyczynia się do traktowania ciąży jako problemu
W Stanowisku czytamy, że stosowanie tabletek "po" przyczynia się do traktowania ciąży jako problemu, z którym trzeba walczyć wszelkimi środkami, włącznie z aborcją. W konsekwencji zmniejsza się szacunek dla życia człowieka i zwiększa się akceptowalność procedur medycznych związanych z jego niszczeniem.
REKLAMA
Dokument można znaleźć na stronie episkopat.pl.
- Projekt ws. aborcji do 12. tygodnia ciąży. Sawicki: nie mam zamiaru pod wpływem bieżącej mody zmieniać swoich poglądów
- Terminacja ciąży. Minister zdrowia zapowiedziała, kiedy przedstawi wytyczne
- Referendum ws. aborcji. Kosiniak-Kamysz komentuje
PAP/mn
REKLAMA