Tragiczne statystyki wojny w Strefie Gazy. Palestyńczycy podsumowali liczbę ofiar

2024-02-03, 12:56

Tragiczne statystyki wojny w Strefie Gazy. Palestyńczycy podsumowali liczbę ofiar
Palestyńskie ministerstwo zdrowia podsumowało wojnę z Izraelem od 7 października. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Co najmniej 27 238 Palestyńczyków zginęło, a 66 452 zostało rannych w izraelskich atakach w Strefie Gazy od 7 października – podało w sobotę kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia palestyńskiego terytorium. Zdaniem ministerstwa w izraelskiej ofensywie zginęły głównie dzieci, kobiety i młodzież.

Według resortu, tylko ostatniej doby siły izraelskie zabiły co najmniej 107 Palestyńczyków, a 165 osób zostało rannych. 

Ogromne zniszczenia Strefy Gazy

30 procent budynków w Strefie Gazy zostało zniszczonych lub uszkodzonych przez Izrael - wynika z analiz zdjęć satelitarnych prowadzonych w Centrum Satelitarnym ONZ. Ataki z powietrza, ostrzał i wyburzenia zrównały z ziemią całe dzielnice, w tym znaczną część infrastruktury cywilnej.

Jak podało Centrum Satelitarne ONZ, "łącznie zniszczonych zostało 69 tysięcy 147 budynków, co odpowiada w przybliżeniu 30 procentom wszystkich konstrukcji w Strefie Gazy". Do analizy skali zniszczeń w enklawie wykorzystano zdjęcia satelitarne z 6 i 7 stycznia, porównując je z sześcioma innymi zestawami zdjęć, w tym pochodzącymi sprzed izraelskiej ofensywy.

Amerykańska misja na Bliskim Wschodzie

Pięciodniową wizytę na Bliskim Wschodzie rozpoczyna w niedzielę amerykański sekretarz stanu Antony Blinken - poinformował Departament Stanu. 

Departament stanu poinformował, że Antony Blinken będzie "kontynuował wysiłki na rzecz uwolnienia wszystkich pozostałych zakładników, humanitarnego zawieszenia broni oraz zwiększenia pomocy humanitarnej dla cywilów w Strefie Gazy".


Posłuchaj

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken rozpoczyna w niedzielę pięciodniową wizytę na Bliskim Wschodzie - poinformował Departament Stanu. To właśnie ta podróż, jest powodem przesunięcia planowanego na przyszły czwartek spotkania Blinkena z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Blisko cztery miesiące konfliktu

Wojna w Strefie Gazy toczy się od 7 października, kiedy w ataku Hamasu na Izrael zginęło około 1140 osób, głównie cywilów. Bojownicy ujęli również około 250 zakładników, z czego ponad 130 nadal jest przetrzymywanych w Gazie. Według kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia w wyniku izraelskiej inwazji na terytorium enklawy zginęło niemal 27 tysięcy osób, w większości kobiety i dzieci. Eksperci ONZ oceniają, że odbudowa Strefy Gazy będzie kosztować dziesiątki miliardów dolarów i może potrwać nawet 70 lat.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej