Mityng w Duesseldorfie: Polak najszybszy w tym roku na świecie. Jakub Szymański pobił rekord kraju!

2024-02-04, 16:17

Jakub Szymański pobił rekord Polski w biegu na 60 metrów przez płotki . Foto: PAP/Adam Warżawa

Niespełna 22-letni Jakub Szymański ustanowił podczas mityngu w Dusseldorfie halowy rekord Polski w biegu na 60 metrów przez płotki. Polak zwyciężył czasem 7,47. Jego rezultat to wyrównany najlepszy w tym roku wynik na świecie. Piotr Lisek zajął pierwsze miejsce w skoku o tyczce wynikiem 5,75.

Jakub Szymański poprawił rekord kraju o 0,01 sekundy. Poprzedni najlepszy rezultat w historii należał od dwóch lat do Damiana Czykiera. Wcześniej przez ponad 20 lat — od 1999 roku — rekordzistą Polski był Tomasz Ścigaczewski z wynikiem 7,51.

Jakub Szymański najszybszy na świecie!

Polak pewnie wygrał zawody w Niemczech. Jego czas to wyrównanie najlepszego w tym roku wyniku na świecie i najlepszy rezultat w Europie. Czas 7,47 uzyskał w styczniu na zawodach poza kalendarzem World Athletics Amerykanin Trey Cunningham. Jakub Szymański w 2023 zdobył srebrny medal halowych mistrzostw Europy w Stambule.

Trener Szymańskiego, Bernard Werner nie jest zaskoczony takim rezultatem. (IAR) 0:18
+

Drugie miejsce w biegu na 60 m ppł w Dusseldorfie zajął inny reprezentant Polski Krzysztof Kiljan - 7,66. Na mecie drugi był Asier Martinez czasem 7,49, ale biegł "pod protestem" i został ostatecznie zdyskwalifikowany za falstart.

Piotr Lisek też spisał się dobrze

W konkursie tyczkarzy pierwsze miejsce zajął Piotr Lisek. Polak skoczył 5,75, co jest jego najlepszym rezultatem w sezonie. Drugi był Amerykanin Sam Kendricks, który również skoczył 5,75, ale miał więcej zrzutek w konkursie od Polaka.

Mityng w Niemczech zaliczany był do kalendarza World Athletics Indoor Tour z kategorią Silver. We wtorek w Toruniu odbędzie się kolejny mityng najwyższej kategorii - Gold - Orlen Copernicus Cup.