Paryż 2024: Rosjanie zbojkotują igrzyska? Szef WADA odsłania kulisy. Bańka: czują się pokrzywdzeni

2024-02-05, 12:46

Paryż 2024: Rosjanie zbojkotują igrzyska? Szef WADA odsłania kulisy. Bańka: czują się pokrzywdzeni
Witold Bańka przewiduje, że w tegorocznych igrzyskach w Paryżu rosyjscy sportowcy startujący pod neutralną będą niewielką grupą. Foto: Shutterstock.com/JeanLucIchard/PAP

Szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka przewiduje, że w tegorocznych igrzyskach w Paryżu rosyjscy sportowcy startujący pod neutralną będą niewielką grupą. - Grupa tzw. neutralnych sportowców będzie niewielka, jeżeli w ogóle wystartują - powiedział.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził na początku grudnia, że Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się na igrzyska w Paryżu, będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez flag, emblematów i hymnów. Z wyłączeniem zawodów drużynowych i jeśli nie wspierali oni aktywnie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Rosjanie czują się teraz ogromnie pokrzywdzeni tym, że część rosyjskich sportowców będzie mogła wystartować igrzyskach, jako ci neutralni (...) Grupa tzw. neutralnych sportowców będzie niewielka, jeżeli w ogóle wystartują, ze względu na to, że Rosjanie bojkotują dyscyplina po dyscyplinie te warunki neutralności, które MKOl zaproponował - powiedział Bańka na antenie radia RMF.

Potwierdzeniem jego słów są trwające w Dausze mistrzostwa świata w pływaniu, w których Rosjanie zrezygnowali ze startu. Wspomniane warunki neutralności rosyjskie władze uważają za dyskryminujące.

- W Paryżu Rosjanie nie wystartują jako Rosjanie. Wystąpi pewna mała grupa sportowców. Wierzę, że to będą sportowcy, którzy są absolutnie przeciwko wojnie - podkreślił Bańka.

Igrzyska w Paryżu rozpoczną się 26 lipca.


<<< Sport w 2023 - PIŁKA NOŻNA, SIATKÓWKA, SPORTY WALKI, LEKKOATLETYKA, KOLARSTWO, SPORTY ZIMOWE, MOTO SPORT<<<  

Czytaj także:
red/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej