Super Bowl: gdzie sport spotyka się z popkulturą i polityką. Amerykańskie szaleństwo nabiera rozpędu

2024-02-05, 15:31

Super Bowl: gdzie sport spotyka się z popkulturą i polityką. Amerykańskie szaleństwo nabiera rozpędu
Super Bowl: gdzie sport spotyka się z popkulturą i polityką. Amerykańskie szaleństwo w akcji. Foto: Jamie Lamor Thompson/shutterstock/X/WhiteHouse/CARMEN MANDATO/Getty AFP/East News

11 lutego 2024 roku wszystkie oczy będą zwrócone na Stany Zjednoczone, gdzie odbędzie się wielki finał Super Bowl. Emocje wokół tego widowiska już teraz sięgają zenitu. Prezydent USA Joe Biden zrezygnował z wywiadu przed sportowym wydarzeniem, które dawało mu wielomilionową widownię. Tymczasem ambasada Japonii w USA musiała w zaskakującym oświadczeniu uspokajać fanów Taylor Swift. Powód? Pojawiły się obawy, że piosenkarka nie zdąży na mecz.

Przypomnijmy, że Super Bowl to coroczny mistrzowski mecz ligi futbolu amerykańskiego NFL (National Football League) w Stanach Zjednoczonych, który jest kulminacyjnym punktem sezonu ligowego. Jest to najważniejsze wydarzenie w amerykańskim sporcie, przyciągające nie tylko fanów futbolu, ale także ogromną liczbę widzów przed telewizory, głównie ze względu na spektakularny charakter wydarzenia, w tym halftime show, gdzie występują największe gwiazdy światowej muzyki.

W tym roku w finale na stadionie Allegiant w Paradise zmierzą się Kansas City Chiefs i San Francisco 49ers.

Super Bowl odbywa się zazwyczaj w pierwszą niedzielę lutego i jest znany z ogromnego zainteresowania mediów oraz rekordowych cen reklam emitowanych podczas transmisji. Ponadto, zwycięska drużyna otrzymuje Vince Lombardi Trophy, nazwane na cześć słynnego trenera. Super Bowl nie jest tylko wydarzeniem sportowym, ale także kulturalnym, mającym znaczący wpływ na amerykańską popkulturę, a nawet politykę.

Bez głosu prezydenta w czasie Super Bowl

Ciekawostką wokół finału NFL jest fakt, że prezydent Joe Biden nie będzie uczestniczył w wywiadzie dla telewizji CBS News. Stacja podała, że ​​Biały Dom odrzucił prośbę CBS News o rozmowę z prezydentem. O całej sprawie informuje Yahoo Sports.

To już drugi rok z rzędu, gdy Biden nie usiądzie do rozmowy w telewizji, która pokazuje ważny mecz. W zeszłym roku administracja Bidena odrzuciła prośbę Fox News o wywiad i zamiast tego wydała oświadczenie, w którym wyjaśniła, że ​​prezydent będzie rozmawiał z Fox Soul przed meczem. Wywiad ten nie doszedł do skutku, gdy według Białego Domu spółka-matka Fox Corp. zażądała jego odwołania.

Odmowa wywiadu może dziwić. Po pierwsze jest to rok wyborczy w Stanach Zjednoczonych. Jesienią amerykanie zdecydują o tym, kto będzie prezydentem na kolejne cztery lata.

Po drugie, w ostatnich latach wywiad z prezydentem przed Super Bowl stał się tradycją ze względu na możliwość dotarcia do dziesiątek milionów ludzi (sam mecz ogląda średnio ponad 100 milionów widzów), ale tradycja zapoczątkowana przez Baracka Obamę w 2009 r. może powoli dobiegać końca. Zanim prezydent Biden zrezygnował z wywiadu, Donald Trump również zrezygnował z rozmowy z NBC przed Super Bowl w 2018 roku.

Sprawa Taylor Swift poruszyła ambasadę Japonii w USA

Amerykańskie media w ostatnich dniach z niepokojem informowały o trasie koncertowej Taylor Swift. Mianowicie piosenkarka i kompozytorka 10 lutego wystąpi w Tokio. Media w Stanach Zjednoczonych przekonywały, że Swift może nie zdążyć na Super Bowl 11 lutego. Piosenkarka pojawiała się na meczach Kansas City Chiefs przez cały sezon w 2023 r. po tym, jak związała się z zawodnikiem tej drużyny - Travisem Kelcem. Ich związek przyciągnął sporą uwagę mediów i spowodował znaczny wzrost oglądalności meczów NFL.

Emocji i obaw o przyjazd na Super Bowl było tak dużo, że głos zabrali przedstawiciele Japonii w USA.

"Ambasada Japonii w Stanach Zjednoczonych jest świadoma ostatnich doniesień mediów dotyczących kroków, jakie Taylor Swift będzie musiała podjąć, aby po jej koncercie 10 lutego udać się z Tokio do Las Vegas na czas, by obejrzeć galę z udziałem drużyny Kansas City Chiefs w Super Bowl LVIII", czytamy w oświadczeniu.

"Pomimo 12 godzin lotu i 17 godzin różnicy czasu Ambasada może śmiało powiedzieć , że jeśli Taylor Swift wyjedzie z Tokio wieczorem po koncercie, powinna wygodnie przybyć do Las Vegas przed rozpoczęciem Super Bowl" - zapewnia ambasada.

"Wiemy, że wiele osób w Japonii jest podekscytowanych trasą Eras Tour Taylor Swift, dlatego chcieliśmy potwierdzić, że każdy zainteresowany, wiedząc, że ten utalentowany wykonawca może zachwycić japońską publiczność, może też udać się bez obaw do Las Vegas, aby wspierać drużynę Chiefs podczas występu na Super Bowl" - dodano.

Podkreślmy, że odległość między Tokio a Las Vegas wynosi około 8901 km.

Dla kogo halftime show?

W tym roku podczas przerwy meczu w czasie halftime show wystąpi wokalista Usher. W amerykańskich mediach otwarcie opowiada o tym, jak wyjątkowe jest dla niego możliwość skierowania uwagi na muzykę R&B podczas występu w przerwie meczu Super Bowl LVIII .

W piątkowym wywiadzie dla Good Morning America piosenkarz powiedział, że poczuł "adrenalinę", kiedy po raz pierwszy otrzymał telefon z propozycja występu w przerwie najważniejszego meczu NFL roku.

Usher powiedział, że jego występ będzie, czymś w rodzaju hołdu dla czarnoskórych artystów, którzy byli przed nim i pomogli utorować drogę, aby mógł zostać muzykiem, który będzie główną gwiazdą ważnego wydarzenia rozrywkowego, jak występ w przerwie Super Bowl.

Występ Beyonce podczas Super Bowl w 2013 r. Mimo upływu 10 lat wciąż poraża swoim rozmachem

Czytaj też:

TheIndependent/Good Morning America/YahooSports/mn

Polecane

Wróć do strony głównej