Ukraina buduje wojska dronowe. Stoltenberg chwali decyzję

2024-02-07, 20:53

Ukraina buduje wojska dronowe. Stoltenberg chwali decyzję
Szef NATO pozytywnie ocenił budowę wojsk dronowych na Ukrainie. Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Sekretarz generalny NATO pozytywnie ocenił budowę wojsk dronowych na Ukrainie. Jens Stoltenberg podkreślił, że z zadowoleniem przyjmuje wszelkie wysiłki na rzecz modernizacji ukraińskich sił zbrojnych.

- Te wysiłki są prowadzone przy wsparciu sojuszników z NATO. Myślę, że pokazuje to również znaczenie współpracy z Ukrainą, ponieważ jest to teraz wojna na wyniszczenie, a ta staje się wojną na logistykę, która zależy w dużej mierze od zdolności produkcyjnych - również jeśli chodzi o nowoczesne systemy, jak na przykład drony. Musimy pamiętać, że drony odegrały ważną rolę w tej wojnie - powiedział szef NATO.

Zwrócił uwagę, że Turcja dostarczała Ukrainie drony jeszcze przed rozpoczęciem przez Rosję pełnoskalowej wojny. Teraz okazuje się, że turecka firma zbrojeniowa zbuduje pod Kijowem fabrykę, która będzie produkować modele dronów Bayraktar.

Wsparcie dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że Sojusz nie zrezygnuje ze wspierania Ukrainy. Po spotkaniu głównych doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego państw Sojuszu w Brukseli szef NATO powiedział, że ewentualne zwycięstwo Rosji zachęciłoby do agresywnych działań Chiny, Iran i Koreę Północną, a to byłoby zagrożeniem nie tylko dla państw europejskich, lecz także dla Stanów Zjednoczonych.

Jens Stoltenberg podkreślił przy tym wagę porozumienia amerykańskiego Kongresu w sprawie pomocy dla Ukrainy. - W zeszłym tygodniu słyszałem z Waszyngtonu silne poparcie dla Ukrainy ze strony republikańskich i demokratycznych przywódców Kongresu. Trwają tam debaty na temat sfinansowania ważnych priorytetów. Jest szczególnie ważne, aby Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na kontynuację wsparcia dla Ukrainy w najbliższej przyszłości - powiedział.

Czytaj także:

dz/IAR, Beata Płomecka

Polecane

Wróć do strony głównej