Rząd chce pomóc w opiece nad dziećmi. Wiceminister rodziny ujawnia plany resortu

- Zwiększenie dostępu do opieki nad małymi dziećmi będzie jednym z moich priorytetów - powiedziała Polskiemu Radiu wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska. Jak mówiła, resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad tym, by w każdej gminie był dostęp do opieki nad dziećmi do lat trzech.

2024-02-12, 04:18

Rząd chce pomóc w opiece nad dziećmi. Wiceminister rodziny ujawnia plany resortu
Wiceminister rodziny zapewniła, że rząd będzie pracował nad poprawą dostępności do placówek opieki nad dziećmi do lat 3. Foto: Ground Picture/ Shutterstock

Aleksandra Gajewska zaznaczyła, że teraz w blisko 1400 gminach nie ma żadnej formy opieki nad małymi dziećmi. - Mamy bardzo ambitny plan, postawiliśmy sobie tę poprzeczkę wysoko, że w tych konkretnych 650 gminach, gdzie docelowo będziemy musieli szukać innych form opieki, rozwiązań, które odpowiedzą na te potrzeby, będziemy wspólnie wypracowywać te założenia, które pozwolą nam ten cel osiągnąć - mówiła wiceminister.

Aleksandra Gajewska dodała, że resort będzie zwracał też uwagę na jakość opieki. - Mówimy o towarzyszeniu w rozwoju dzieci. I o tym rozwoju dzieci, w tym jakże ważnym dla dzieci momencie też będziemy mówić i za tym będzie szło szereg rozwiązań, które zaproponujemy, kiedy będziemy prezentować założenia naszych programów - wskazała Aleksandra Gajewska.

Wiceminister zaznaczyła, że zmiany w programach dotyczących tworzenia miejsc opieki dla małych dzieci muszą być atrakcyjne zarówno dla samorządów, jak i podmiotów prywatnych.

Rekordowo niska liczba urodzeń

Aleksandra Gajewska zapowiadała w minionym tygodniu także powołanie Rady Polityki Rodzinnej i Demograficznej, która wypracuje rozwiązania pozwalające Polsce wyjść z zapaści demograficznej

REKLAMA

- Rada będzie składała się z cenionych ekspertów, którzy zajmują się kwestiami demograficznymi. Będziemy się zgłaszać do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, do komitetów Polskiej Akademii Nauk, do Rządowej Rady Ludnościowej, do GUS-u. To będą osoby, które widzą również trendy światowe. Musimy wznowić analizy, ponieważ poprzedni rząd tę kwestie mocno zaniedbał - oceniła wiceminister.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. zarejestrowano 272 tys. urodzeń, czyli około 33 tys. mniej niż w roku ubiegłym. To najniższa liczba urodzeń odnotowana w całym okresie powojennym. GUS szacuje, że w ubiegłym roku liczba urodzeń była o ok. 137 tys. niższa od liczby zgonów.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PO Katarzyna Ueberhan gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej