Kolejni zakładnicy Hamasu uwolnieni. Mężczyźni spędzili w niewoli cztery miesiące

2024-02-12, 05:01

Kolejni zakładnicy Hamasu uwolnieni. Mężczyźni spędzili w niewoli cztery miesiące
Izraelczycy poinformowali o uwolnieniu dwóch zakładników Hamasu. Foto: ChameleonsEye/ Shutterstock

Izraelska armia uwolniła dwóch zakładników przetrzymywanych przez terrorystów z organizacji Hamas. Stało się to w trakcie operacji wojska, wywiadu i policji w Rafah w Strefie Gazy.

Uwolnieni to 60-letni Fernando Simon Marman i 70-letni Norberto Louis Har. Obaj zostali porwani z kibucu Nir Yitzhak w czasie ataku Hamasu na Izrael 7 października zeszłego roku.

Według dziennika "Times of Israel", obaj mężczyźni są w dobrym stanie. Przewieziono ich na badania do szpitala w mieście Ramat Gan. Była to druga udana akcja uwolnienia zakładników od początku wojny Izraela z Hamasem.

Atak Izraela na Rafah

W nocnych nalotach izraelskich na Rafah w Strefie Gazy zginęły co najmniej 52 osoby. Poinformował o tym resort zdrowia Strefy Gazy.
Według organizacji Hamas, zniszczonych zostało 14 domów i trzy meczety. Izraelska armia poinformowała, że przeprowadziła serię ataków na cele terrorystów w rejonie Szabura w południowej części Strefy Gazy.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił armii przygotować lądowy atak na Rafah. Hamas ostrzegł Izrael, że atak na miasto zagrozi negocjacjom w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników.

REKLAMA

Zaniepokojenie atakiem na Rafah wyraziły wcześniej Stany Zjednoczone. Prezydent Joe Biden powiedział premierowi Netanjahu, że operacja nie powinna być kontynuowana, jeżeli nie zostanie zapewnione bezpieczeństwo zgromadzonym w mieście cywilom. Przeciwko atakowi protestowały także organizacje pomocowe i państwa arabskie.

Ostatnie schronienie setek tysięcy Palestyńczyków

Miasto Rafah, położone na granicy z Egiptem, w południowej części Strefy Gazy, jest ostatnim schronieniem dla Palestyńczyków uciekających przed bombardowaniami i atakami Izraela. Szacuje się, że przebywa tam około miliona 400 tysięcy Palestyńczyków, czyli ponad połowa ludności Strefy Gazy.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Odcinek "Podcastu: świat" autorstwa korespondenta Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego poświęcony historii Strefy Gazy: 

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej