Kolejni zakładnicy Hamasu uwolnieni. Mężczyźni spędzili w niewoli cztery miesiące
Izraelska armia uwolniła dwóch zakładników przetrzymywanych przez terrorystów z organizacji Hamas. Stało się to w trakcie operacji wojska, wywiadu i policji w Rafah w Strefie Gazy.
2024-02-12, 05:01
Uwolnieni to 60-letni Fernando Simon Marman i 70-letni Norberto Louis Har. Obaj zostali porwani z kibucu Nir Yitzhak w czasie ataku Hamasu na Izrael 7 października zeszłego roku.
Według dziennika "Times of Israel", obaj mężczyźni są w dobrym stanie. Przewieziono ich na badania do szpitala w mieście Ramat Gan. Była to druga udana akcja uwolnienia zakładników od początku wojny Izraela z Hamasem.
Atak Izraela na Rafah
W nocnych nalotach izraelskich na Rafah w Strefie Gazy zginęły co najmniej 52 osoby. Poinformował o tym resort zdrowia Strefy Gazy.
Według organizacji Hamas, zniszczonych zostało 14 domów i trzy meczety. Izraelska armia poinformowała, że przeprowadziła serię ataków na cele terrorystów w rejonie Szabura w południowej części Strefy Gazy.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił armii przygotować lądowy atak na Rafah. Hamas ostrzegł Izrael, że atak na miasto zagrozi negocjacjom w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników.
Zaniepokojenie atakiem na Rafah wyraziły wcześniej Stany Zjednoczone. Prezydent Joe Biden powiedział premierowi Netanjahu, że operacja nie powinna być kontynuowana, jeżeli nie zostanie zapewnione bezpieczeństwo zgromadzonym w mieście cywilom. Przeciwko atakowi protestowały także organizacje pomocowe i państwa arabskie.
Ostatnie schronienie setek tysięcy Palestyńczyków
Miasto Rafah, położone na granicy z Egiptem, w południowej części Strefy Gazy, jest ostatnim schronieniem dla Palestyńczyków uciekających przed bombardowaniami i atakami Izraela. Szacuje się, że przebywa tam około miliona 400 tysięcy Palestyńczyków, czyli ponad połowa ludności Strefy Gazy.
Czytaj także:
- Strefa Gazy: ponad 28 tysięcy ofiar izraelskich ataków. Zginęły głównie kobiety i dzieci
- Izraelska armia zaatakowała cele w pobliżu Damaszku. Silne eksplozje
[ZOBACZ TAKŻE] Odcinek "Podcastu: świat" autorstwa korespondenta Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego poświęcony historii Strefy Gazy:
IAR/ mbl