Kolejni zakładnicy Hamasu uwolnieni. Mężczyźni spędzili w niewoli cztery miesiące

2024-02-12, 05:01

Kolejni zakładnicy Hamasu uwolnieni. Mężczyźni spędzili w niewoli cztery miesiące
Izraelczycy poinformowali o uwolnieniu dwóch zakładników Hamasu. Foto: ChameleonsEye/ Shutterstock

Izraelska armia uwolniła dwóch zakładników przetrzymywanych przez terrorystów z organizacji Hamas. Stało się to w trakcie operacji wojska, wywiadu i policji w Rafah w Strefie Gazy.

Uwolnieni to 60-letni Fernando Simon Marman i 70-letni Norberto Louis Har. Obaj zostali porwani z kibucu Nir Yitzhak w czasie ataku Hamasu na Izrael 7 października zeszłego roku.

Według dziennika "Times of Israel", obaj mężczyźni są w dobrym stanie. Przewieziono ich na badania do szpitala w mieście Ramat Gan. Była to druga udana akcja uwolnienia zakładników od początku wojny Izraela z Hamasem.

Atak Izraela na Rafah

W nocnych nalotach izraelskich na Rafah w Strefie Gazy zginęły co najmniej 52 osoby. Poinformował o tym resort zdrowia Strefy Gazy.
Według organizacji Hamas, zniszczonych zostało 14 domów i trzy meczety. Izraelska armia poinformowała, że przeprowadziła serię ataków na cele terrorystów w rejonie Szabura w południowej części Strefy Gazy.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił armii przygotować lądowy atak na Rafah. Hamas ostrzegł Izrael, że atak na miasto zagrozi negocjacjom w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników.

Zaniepokojenie atakiem na Rafah wyraziły wcześniej Stany Zjednoczone. Prezydent Joe Biden powiedział premierowi Netanjahu, że operacja nie powinna być kontynuowana, jeżeli nie zostanie zapewnione bezpieczeństwo zgromadzonym w mieście cywilom. Przeciwko atakowi protestowały także organizacje pomocowe i państwa arabskie.

Ostatnie schronienie setek tysięcy Palestyńczyków

Miasto Rafah, położone na granicy z Egiptem, w południowej części Strefy Gazy, jest ostatnim schronieniem dla Palestyńczyków uciekających przed bombardowaniami i atakami Izraela. Szacuje się, że przebywa tam około miliona 400 tysięcy Palestyńczyków, czyli ponad połowa ludności Strefy Gazy.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Odcinek "Podcastu: świat" autorstwa korespondenta Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego poświęcony historii Strefy Gazy: 

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej