Liga Mistrzów: Real Madryt wygrywa w Lipsku. Błysk Brahima daje "Królewskim" przewagę przed rewanżem

2024-02-13, 22:50

Brahim Diaz. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

RB Lipsk przegrał 0:1 z Realem Madryt w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Gola na wagę zwycięstwa "Królewskich" po indywidualnej akcji zdobył Brahim Diaz. Mimo porażki ekipa "Byków" nie odstawała od faworyzowanych rywali i może żałować niewykorzystanych okazji.

Gospodarze rozpoczęli odważnie, nękając madrytczyków wysokim i zajadłym pressingiem. Dzięki przechwytowi na połowie „Los Blancos” świetną sytuację w 3. minucie miał Benjamin Sesko, ale nie trafił czysto w piłkę, a jego strzał z łatwością obronił Andrij Łunin.

„Królewscy” odpowiedzieli w 8. minucie groźną główką Aureliena Tchouameniego po centrze Toniego Kroosa z rzutu rożnego, którą z linii bramkowej wybił jeden z obrońców RBL. Zaledwie minutę później „Byki” skontrowały faworyzowanych rywali i tylko dzięki instynktownej interwencji Łunina w sytuacji sam na sam piłka nie wpadła do siatki po uderzeniu Seski. Pierwszy kwadrans, w którym zdecydowanie lepiej prezentowali się gospodarze, zakończył strzał Benjamina Henrichsa zza pola karnego wprost w golkipera Realu.

W kolejnych minutach podopieczni Carlo Ancelottiego zdołali nieco opanować sytuację i dłużej utrzymać się przy piłce. Wciąż lepsze wrażenie sprawiali jednak Niemcy, którzy byli aktywniejsi i lepiej zorganizowani. Ostatecznie kibice na Red Bull Arenie w pierwszych 45 minutach nie oglądali goli, ale mogli być zadowoleni z postawy gospodarzy.

Tuż po zmianie stron goście objęli prowadzenie za sprawą kapitalnej indywidualnej akcji Brahima Diaza, który najpierw ograł trzech rywali, a następnie uderzył tuz przy słupku bramki Petera Gulacsiego.

Lipsk mógł odpowiedzieć zaledwie po minucie, ale Łunin poradził sobie zarówno ze strzałem Daniego Olmo, jak i z dobitką Seski z ostrego kąta. Podopieczni Marco Rosego grali jednak coraz bardziej nerwowo i wraz z upływem spotkania ich ataki traciły impet.

W 64. minucie po przechwycie w środku pola bardzo niebezpieczny kontratak wyprowadził Real, ale Rodrygo wykończył dynamiczną akcję fatalnym strzałem wysoko ponad poprzeczką. Siedem minut później, również po kontrze, w słupek trafił Vinicius Junior.

Końcówka upłynęła pod znakiem huraganowych ataków RBL, które jednak raz po raz były stopowane przez defensorów lub bramkarza Realu. Szczególnie groźnie było w 81. minucie, kiedy Sesko spróbował płaskiego strzału w „krótki” róg, jednak dobrze dysponowany Łunin wyczuł jego intencje. Ukrainiec świetnie obronił też wolej Amadou Haidary zza "szesnastki".

Ostatecznie Hiszpanie, choć nie zagrali wybitnego meczu, wywieźli z Lipska jednobramkową zaliczkę, która stawia ich w roli faworytów przed rewanżem. Ten odbędzie się 6 marca na Santiago Bernabeu.

RB Lipsk - Real Madryt 0:1 (0:0).

Bramka: Brahim Diaz (48).

Sędzia: Irfan Peljto (Bośnia i Hercegowina).

RB Lipsk: Peter Gulacsi - Mohamed Simakan, Lukas Klostermann, Willi Orban, David Raum - Dani Olmo (75' Eljif Elmas), Benjamin Henrichs (75' Amadou Haidara), Xaver Schlager (90' Kevin Kampl), Xavi Simons - Lois Openda (75' Yussuf Poulsen), Benjamin Sesko

Real Madryt: Andrij Łunin - Dani Carvajal, Nacho Fernandez, Aurelien Tchouameni, Ferland Mendy - Federico Valverde, Toni Kroos, Eduardo Camavinga, Brahim Diaz (84' Lucas Vazquez) - Rodrygo Goes (84' Joselu), Vinicius Junior