Włoska RAI stosuje proizraelską cenzurę? Pod siedzibą telewizji doszło do starć z policją
Przed siedzibą telewizji RAI w Neapolu doszło do starć z policją. Pięciu funkcjonariuszy i pięciu manifestantów zostało lekko rannych. Uczestnicy manifestacji protestowali przeciwko, jak mówili, cenzurze w telewizji publicznej w czasie festiwalu piosenki w San Remo.
2024-02-13, 19:23
Wiec zorganizowały między innymi środowiska propalestyńskie i lewicowe, a jego bezpośrednim powodem było to, co wydarzyło się po występie na festiwalu rapera Ghali. Po wykonaniu piosenki artysta pochodzenia tunezyjskiego powiedział ze sceny "Stop ludobójstwu", co uznano za krytykę pod adresem Izraela za operację w Strefie Gazy.
Antyizraelskie wystąpienia
Już w czasie festiwalu głos zabrał ambasador Izraela we Włoszech Alon Bar, który skrytykował organizatorów muzycznej imprezy za to, że w jej trakcie doszło do antyizraelskich wystąpień. Uznał je za "haniebne".
Kolejnym aktem polemiki było odczytanie przez prezenterkę popularnego programu w RAI 1 oświadczenia, w którym dyrekcja telewizji wyraziła solidarność z Izraelem i wspólnotą żydowską po ataku Hamasu z 7 października.
Trwająca od kilku dni polemika na ten temat była głównym motywem wtorkowej manifestacji przed siedzibą RAI w Neapolu, w trakcie której wyrażano solidarność z narodem palestyńskim. Doszło do starć między manifestantami a interweniującymi siłami porządkowymi. Niegroźnie ranni są po obu stronach.
REKLAMA
- Izraelska armia zaatakowała cele w pobliżu Damaszku. Silne eksplozje
- Strefa Gazy: ponad 28 tysięcy ofiar izraelskich ataków. Zginęły głównie kobiety i dzieci
- Sieć tuneli i baza dowodzenia pod siedzibą UNRWA w Gazie. Izrael chce dymisji szefa agencji ONZ
ZOBACZ TAKŻE: Odcinek "Podcastu: świat" autorstwa korespondenta Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego poświęcony atakowi Hamasu na Izrael i wojnie w Strefie Gazy
PAP/IAR/jb
REKLAMA