Protest rolników. Rosną kolejki do przejść z Ukrainą

2024-02-18, 14:43

Protest rolników. Rosną kolejki do przejść z Ukrainą
Dorohusk: protest rolników. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Około tysiąca rolników protestuje na drodze dojazdowej do przejścia granicznego w Dorohusku. Rolników wspierają górnicy i przewoźnicy.

- Protestujący nie przepuszczają żadnych samochodów ciężarowych - mówi sierżant sztabowy Angelika Głąb-Kunysz z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. 

Protest rolników. Nie chcą Zielonego Ładu

Policjantka dodała, że podczas protestu rolników do tej pory nie doszło do żadnych incydentów, jednak około godziny 9 ukraińscy kierowcy spontanicznie blokowali przejazd drogą krajową nr 12, przechodząc przez przejście dla pieszych. Na miejscu interweniowali mundurowi.

Rolnicy na przejściu granicznym protestują także przeciwko Zielonemu Ładowi. - To jest wspólny problem wszystkich rolników w Unii Europejskiej - mówi rolnik z powiatu częstochowskiego. 

Posłuchaj

"Protestujący nie przepuszczają żadnych samochodów ciężarowych" - mówi sierżant sztabowy Angelika Głąb-Kunysz z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Jeśli będziemy jednością, to w końcu rządzący nas usłyszą, ale nie stanie się to szybko - uważa rolnik z powiatu wołowskiego na Dolnym Śląsku.

Około 15 kilometrów liczy kolejka ciężarówek do przejścia granicznego w Dorohusku. Ostatnie ciężarówki stoją w miejscowości Brzeźno. Żadne samochody ciężarowe nie są przepuszczane.

- W kolejce do granicy stoi ponad pół tysiąca pojazdów, a szacowany czas oczekiwania do odprawy, w takiej sytuacji wyniósłby około 40 dni - mówi sierżant sztabowy Angelika Głąb-Kunysz z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Posłuchaj

"To jest wspólny problem wszystkich rolników w Unii Europejskiej" (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Rośnie kolejka do przejścia granicznego

Kolejka do przejścia granicznego w Hrebennem ma długość około 27 kilometrów i sięga miejscowości Dąbrowa Tomaszowska. Do odprawy ustawiło się pół tysiąca ciężarówek, a czas oczekiwania wynosi nieco ponad 5 dni.

W Dołhobyczowie w 36-godzinnej kolejce oczekuje 180 pojazdów, a w Zosinie w 10-godzinnej kolejce - sto ciężarówek.

Posłuchaj

"Jeśli będziemy jednością, to w końcu rządzący nas usłyszą, ale nie stanie się to szybko" (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Protesty w Dorohusku i Hrebennem trwają od ponad tygodnia. W poniedziałek rolnicy rozpoczęli blokady przejść granicznych w Dołhobyczowie i Zosinie.

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie w kolejce do odprawy ustawiło się 650 ciężarówek, a czas oczekiwania wynosi 16 godzin.

iar/as/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej