Pomoc humanitarna dla Ukrainy. Biskup lwowski: zdecydowana większość pochodzi z Polski

2024-02-18, 16:45

Pomoc humanitarna dla Ukrainy. Biskup lwowski: zdecydowana większość pochodzi z Polski
Biskup Edward Kawa: 80 proc. pomocy humanitarnej dociera na Ukrainę z Polski.Foto: Vitaliy Hrabar/PAP

Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa powiedział Polskiemu Radiu, że "80 procent pomocy humanitarnej, którą otrzymuje Ukraina, pochodzi z Polski". Hierarcha jest sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Ukrainy, odpowiada też za koordynację transportów, które wysyła Caritas.

Jak zaznaczył, obecnie pomoc jest kierowana głównie na wschód, na obszary bliżej frontu. - Pomoc w 2023 roku zmniejszyła się przynajmniej o połowę w porównaniu z 2022 rokiem, ale jeśli chodzi o jakość, to nie zmniejszyła się, dlatego, że była bardziej ukierunkowana względem naszych potrzeb. Było zdecydowanie mniej uchodźców w zachodniej Ukrainie, dlatego bardziej skoncentrowaliśmy się na pomocy na linii frontu, czyli wschodzie i południu kraju. Tam ludzie są często ofiarami codziennych ostrzałów - wskazał.

Posłuchaj

Biskup Edward Kawa: 80 proc. pomocy humanitarnej dociera na Ukrainę z Polski (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Pomoc dla Ukrainy. "Rodzina Rodzinie"

W zeszłym roku pomoc rzeczową na Ukrainie dzięki Caritas Polska uzyskało 570 tysięcy osób. W ramach programu Rodzina Rodzinie otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych ukraińskich rodzin. Wysłano też ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. W Środę Popielcową w polskich parafiach odbyła się kolejna zbiórka na rzecz Ukrainy.

Biskup Edward Kawa dodał, że obecnie najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności. - Makarony, kasze, konserwy mięsne, pasztety, wszystko to, co można bardzo łatwo przechować i łatwo przygotować, nawet w warunkach polowych - wskazał.

Posłuchaj

Biskup Edward Kawa: obecnie najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności i leki (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- W okresie zimy ludzie często nie mają prądu i gazu. Potrzebne są też leki na przeziębienie, ponieważ wiele osób choruje, siedzą godzinami, a nawet dobami w nieogrzewanych piwnicach, chroniąc się od ostrzałów. Potrzebne są też środki higieny osobistej, śpiwory i koce - zaznaczył.

Transporty humanitarne

Biskup dodał, że logistyka transportów humanitarnych przez czas wojny została dobrze wypracowana. Pomoc z Polski i zagranicy kierowana jest do Leżajska, gdzie znajduje się hub przeładunkowy, następnie do Lwowa, a potem na wschód. Dzięki sieci wolontariuszy Caritas wie, jakie są potrzeby i może kierować je do konkretnych osób.

- Na początku wojny zdarzały się kradzieże, obecnie wszystko, co wysyłamy, dojeżdża do celu. Do tego zabezpieczeniem jest fakt, że transporty są oplombowane - podkreślił biskup Kawa. - Problem korupcji wśród urzędników państwowych jednak istnieje - przyznał hierarcha.

- Ukraińcy są nadal bardzo wdzięczni Polakom za pomoc - zaznaczył biskup Kawa. - Mimo tych wszystkich różnych prób pokłócenia Polaków i Ukraińców, to ze wszystkich swoich sąsiadów najlepsze relacje Ukraińcy mają z Polakami. To świadczy o tym, że jesteśmy bliscy mentalnie, że jesteśmy sobie przychylni, mimo różnych trudnych kwestii. Dowodem na to jest też to, że Ukraińcy tak chętnie zostają w Polsce i tu się czują dobrze - ocenił.

Posłuchaj

Biskup Kawa: Ukraińcy są nadal bardzo wdzięczni Polakom za pomoc (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Uchodźcy w Polsce

Caritas Polska nieustannie wspiera uchodźców także w Polsce. Funkcjonuje 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. osób, wśród nich ponad 30 proc. to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie.

W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych skorzystało ponad 23 tys. osób.

IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej