Wraca zima. Mróz, deszcz i śnieg. Najnowsze prognozy

2024-02-18, 21:00

Wraca zima. Mróz, deszcz i śnieg. Najnowsze prognozy
Synoptyk IMGW: w nocy opady deszczu i kilkustopniowy mróz.Foto: Shutterstock/Mikbiz/@IMGWmeteo/X

Przed nami mroźna noc. W wielu regionach temperatury znacznie spadną poniżej zera. Nie zabraknie też opadów deszczu, co utrudni jazdę po Polsce. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. W poniedziałek z kolei synoptycy prognozują opady śniegu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek od zachodu zacznie przesuwać się front atmosferyczny, który przyniesie ze sobą opady. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie duże i miejscami spadnie deszcz, na Pomorzu Zachodnim do 8 mm. Im dalej na wschód tym te opady będą słabsze. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane.

Pogoda. Mroźna noc

W nocy najchłodniej będzie na południowym wschodzie kraju, od minus 5-4 st. C. Na Podlasiu termometry pokażą około minus 3 st. C. W centrum kraju, czyli m.in. w Kozienicach minus 4 st. C, a w Łodzi minus 1 st. C. Najcieplej będzie tam, gdzie najwięcej chmur, czyli na zachodzie, do 6 st. C. w Zielonej Górze i m.in. w Zgorzelcu.

Lokalnie na południu Polski w kotlinach górskich mogą pojawić się mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Wiatr będzie słaby, jedynie nad samym morzem umiarkowany, południowo wschodni i południowy. Tylko na krańcach zachodnich powieje z południowego zachodu.

Prognoza pogody na poniedziałek

W poniedziałek front atmosferyczny nadal będzie się przemieszał z zachodu kraju w kierunku wschodnim. - Dlatego w całym kraju wystąpią opady, głównie deszczu - powiedział synoptyk Michał Ogrodnik. Jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodniej części Mazowsza i północy Lubelszczyzny padać może deszcz ze śniegiem. Z kolei na Suwalszczyźnie i Mazurach miejscami śnieg.

Najwięcej deszczu, 8-10 mm spadnie na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Dolnym Śląsku i rejonach podgórskich Sudetów. Wysoko w Tatrach oraz Sudetach miejscami padać będzie śnieg, na Śnieżce przybędzie około 5 cm białego puchu. - Wszystko wskazuje na to, że ten śnieg chwilę poleży - stwierdził Michał Ogrodnik z IMGW.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, ale tylko w zachodniej części kraju, gdzie rozpędzi się do 50 km/h. Na wschodzie powieje z południowego wschodu i stopniowo od zachodu będzie skręcał na południowo zachodni i zachodni.

Czytaj także:

>>> INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW <<<

PAP/jb

Polecane

Wróć do strony głównej