Organizowali nielegalną migrację i legalizowali pobyt w Polsce. Oskarżonych jest łącznie 65 osób
Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafiły z Podlaskiego Pionu Prokuratury Krajowej dwa akty oskarżenia przeciwko kolejnym 35 osobom. Łącznie to już 65 oskarżonych. Sprawy dotyczą organizowania nielegalnej migracji oraz legalizowania pobytu cudzoziemców na terytorium Polski wbrew przepisom ustawy. Chodzi o co najmniej 800 nielegalnych migrantów.
2024-02-20, 09:55
W ramach bardzo skomplikowanych i wielowątkowych spraw służby przeprowadziły łącznie 25 realizacji, podczas których przeszukano kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i użytkowanych przez podejrzanych, zatrzymano łącznie 65 osób.
Ustalono, że co najmniej 800 cudzoziemców, w tym m.in. z Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu czy Indii, mogło przebywać w Polsce nielegalnie. Z ustaleń śledztwa wynika, że za uzyskanie karty pobytu cudzoziemcy płacili od 1 tys. do 20 tys. złotych. Według funkcjonariuszy podejrzani mogli w ten sposób zarobić co najmniej 4 mln złotych.
Rzeczniczka CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz powiedziała IAR, że z usług przestępców skorzystało kilkuset cudzoziemców.
Równolegle działały dwie zorganizowane grupy przestępcze, których członkowie zajmowali się organizowaniem nielegalnej migracji i ułatwianiem lub umożliwianiem cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terytorium Polski. Śledztwo było złożone z uwagi na liczbę osób zaangażowanych w nielegalny proceder, ma też wielowątkowy i skomplikowany charakter.
REKLAMA
Materiał dowody został opisany przez prokuratora w dwóch aktach oskarżenia liczących łącznie 1000 stron. Zabezpieczono i poddano analizie prawie 900 tomów akt postępowań administracyjnych o udzielenie cudzoziemcom zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz kilkaset wniosków o udzielenie cudzoziemcom zezwolenia na pracę typu A, składanych w urzędach wojewódzkich na terenie całego kraju.
W ostatnim czasie prokurator skierował 23 akty oskarżenia wraz z wnioskami o dobrowolne poddanie się karze przeciwko 30 osobom do Sądu Okręgowego w Warszawie, zatem łącznie oskarżonych zostało 65 osób. Wobec 12 podejrzanych, w tym wobec dwóch osób kierujących obydwiema grupami, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych.
- Polscy funkcjonariusze zatrzymali Chinkę poszukiwaną przez Interpol. Jest podejrzana o pranie brudnych pieniędzy
- Ukrainiec na usługach Kremla zatrzymany przez ABW. Planował serię podpaleń
Na przestrzeni trwającego śledztwa zapadły już pierwsze prawomocne wyroki skazujące oskarżonych m.in. na 4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności oraz kary finansowe liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek należący do podejrzanych, w postaci głównie nieruchomości, samochodów i środków finansowych, którego wartość szacuje się na około 5,5 miliona złotych.
REKLAMA
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karami do 8 i 5 lat pozbawienia wolności.
IAR/st
REKLAMA