Zużywamy więcej wody, niż nam się wydaje. Dziennie potrzebujemy nawet 5 tys. litrów

2024-02-20, 19:40

Zużywamy więcej wody, niż nam się wydaje. Dziennie potrzebujemy nawet 5 tys. litrów
Gość Polskiego Radia przypomniała, że dziennie potrzebujemy nawet 5 tys. litrów wody, a ślad wodny zostawia niemal każda używana przez nas rzecz. Foto: Shutterstock/zefart

Woda słodka, użyteczna dla ludzi, to raptem jeden procent zasobów wodnych na świecie. Naukowcy alarmują, że jeśli nie zaczniemy szanować i oszczędzać wody, za kilkadziesiąt lat zacznie nam jej brakować. Tymczasem każdy z nas potrzebuje ok. 5 tys. litrów wody dziennie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Derdończyk z Kolektywu Mamy Projekt. 

Wodę wciąż traktujemy, jak coś mało wartościowego, coś co zawsze było i będzie łatwo dostępne. Tymczasem woda bywa cenniejsza niż złoto i diamenty, nie można bez niej żyć i coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania inwestorów. Woda niezbędna jest także na co dzień, a wszystko, co posiadamy, ma pewien ślad wodny. 

- Ślad wodny to całkowita objętość wody potrzebna do wyprodukowania danej rzeczy, czy to elektroniki, czy ubrania - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Derdończyk z Kolektywu Mamy Projekt. Jest to woda potrzebna do całego procesu powstawania, od wydobycia surowców, przez przetwarzanie, aż do produktu końcowego i neutralizacja zanieczyszczeń powstałych na każdym etapie procesu produkcyjnego. 

Jak dodała, "każdy z mieszkańców ziemi potrzebuje ok. 5 tys. litrów wody na dobę". - To nie tylko woda wykorzystywana do kąpieli czy mycia zębów, ale także wykorzystywana do produkcji różnych rzeczy. Do wyprodukowania jednego kilograma mięsa z kurczaka zużywa się ponad 4 tys. litrów wody, pary jeansów - 11 tys. litrów wody, bawełnianej koszulki - około 7 tys. litrów, a smartfona nawet do 12 tys. litrów - wyliczała.

Mikroplastik w wodzie i żywności

W "Zmianie klimatu" także o mikroplastiku. Naukowcy z Ocean Conservancy i Uniwersytetu w Toronto ostrzegają, że niezależnie od stosowanej diety, każdy konsument jest narażony na spożywanie mikrocząsteczek plastiku, które znajdują się zarówno w spożywanym przez nas jedzeniu, jak i wodzie pitnej.

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Magdalena Derdończyk o potrzebie oszczędzania wody ("Zmiana klimartu"/ PR24) 22:50
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: "Zmiana klimatu"

Prowadzący: Marta Hoppe

Gość: Magdalena Derdończyk (Kolektyw Mamy Projekt)

Data emisji: 20.02.2024

Godzina emisji: 19.06


Polskie Radio 24/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej