Węgry wybierają prezydenta. Koalicja rządząca zaproponowała kandydata

2024-02-22, 15:07

Węgry wybierają prezydenta. Koalicja rządząca zaproponowała kandydata
Nazwisko 68-letniego prawnika Tamasa Sulyoka nie przewijało się na giełdzie nazwisk. Foto: Shutterstock/ZGPhotography

Rządząca koalicja Fidesz-KDNP zaprezentowała kandydata na prezydenta Węgier. To prezes węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego Tamas Sulyok. Więcej w relacji korespondenta Polskiego Radia z Budapesztu Piotr Piętki.

Tamas Sulyok ma zastąpi na stanowisku głowy państwa Katalin Novak, która kilka dni temu złożyła rezygnację.

Nazwisko prawnika, który od kilku lat jest prezesem węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego, nie przewijało się na giełdzie nazwisk. Jest niemal pewne, że za kilkanaście dni to właśnie on będzie kolejnym prezydentem Węgier.

Rządząca koalicja ma w tutejszym parlamencie większość konstytucyjną, ponad 2/3 członków parlamentu. To daje im między innymi możliwość wyboru głowy państwa bez oglądania się na opozycję.

Przyszły prezydent Węgier

Tamas Sulyok ma 68 lat, zawód prawnika wykonuje od 1982 roku. Nie był nigdy poważnie zaangażowany w politykę, przez pewien okres był konsulem honorowym Austrii, wykłada na stołecznej uczelni ELTE, a także na Uniwersytecie Segedyńskim.

Szef klubu parlamentarnego Fidesz zapowiedział, że w poniedziałek posłowie ugrupowania zagłosują za przyjęciem rezygnacji dotychczasowej prezydent. Katalin Novak złożyła dymisję kilka dni temu po ujawnieniu przez dziennikarzy, że ułaskawiła osobę skazaną za tuszowanie przypadków pedofilii.

Posłuchaj

Jest niemal pewne, że za kilkanaście dni Tamas Sulyok zostanie kolejnym prezydentem Węgier. Relacja Piotr Piętki z Budapesztu (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Do czasu wyboru nowej głowy państwa funkcję tę, już po raz drugi, będzie pełnił przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Laszlo Kover.

Czytaj także:

IAR/Piotr Piętka/st

Polecane

Wróć do strony głównej