Wojna a ekologia. Katastrofalne skutki dla środowiska
Wojna niszczy nie tylko ludzi, ale też klimat. 24 lutego miną dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy ofiar, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.
2024-02-22, 20:48
Każda wojna niesie także ogromne straty dla środowiska. Emisja gazów cieplarnianych, dewastacja pól uprawnych, zatrucie gleby, niszczenie siedlisk, uśmiercanie zwierząt. Hałas i ogromny stres dla żyjących istot na wojennych terenach. Jakie szkody ekologiczne niesie wojna? Jaki ma wpływ na pogodę, na faunę i florę? Ile czasu potrzeba po wojnie, aby powrócić do równowagi?
W Polsce są 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni naszego kraju. Ostatni z nich utworzono 22 lata temu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że ma się to zmienić, w województwie podlaskim powstać ma Turnicki Park Narodowy.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog, specjalista ekologii behawioralnej, wpływu klimatu, ptaków krajobrazu rolniczego i ekologii miast)
Data emisji: 22.02.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 19.06
PR24
REKLAMA