Więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Co wpływa na zdrowie psychiczne najmłodszych Polaków?

2024-02-23, 13:19

Więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Co wpływa na zdrowie psychiczne najmłodszych Polaków?
W ubiegłym roku spadła liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Foto: Shutterstock/HTWE

W ubiegłym roku odnotowano więcej prób samobójczych wśród polskich dzieci i młodzieży. Mniej tych prób kończyło się jednak zgonem.

Doktor Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego podkreśla, że w 2023 roku nie było skokowego wzrostu prób samobójczych, natomiast nadal są one na wysokim poziomie - ponad dwóch tysięcy. Więcej było w latach 2021 i 2022 - w czasie pandemii.

- Nie sam COVID spowodował wzrost prób samobójczych, on uwypuklił problemy, które młodzi ludzie mieli już wcześniej - podkreśla doktor Witkowska.

Bariery utrudniające pomoc młodym Polakom

Ekspertka Biura do Spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego mówi, że wpływ na poprawę statystyk miały podczas pandemii przekazy dotyczące potrzeby dbania o zdrowie psychiczne i tego, że warto sięgać po pomoc. Barierą jest polskie prawo, według którego osoba poniżej 18. roku życia może odbyć konsultację psychiatryczną lub psychologiczną tylko za zgodą rodziców. Bez tej zgody jest ona możliwa w szkole, jednak brakuje specjalistów. Lucyna Kicińska dodaje, że jeżeli w szkole jest kilkuset uczniów, a pedagog czy psycholog jest zatrudniony na 11 godzin w skali tygodnia, to wychodzi kilkadziesiąt sekund na każdego ucznia.

Eksperci apelują o utworzenie Rejestru Zachowań Samobójczych. O jego powstanie od 2020 roku zabiega Zespół do Spraw Prewencji Samobójstw i Depresji działający przy Radzie do Spraw Zdrowia Publicznego w ministerstwie zdrowia.

Lata zaniedbań, lata na odbudowę

- Jako specjaliści jesteśmy świadomi tego, że są to efekty lat zaniedbań, potrzebujemy więc też lat, aby odbudować ten system, by te liczby zaczęły spadać. Nie spodziewaliśmy się więc spektakularnych zmian - komentuje Paulina Filipowicz, psycholożka z Fundacji GrowSPACE.

W kryzysach suicydalnych trudno mówić o jednej przyczynie: zwykle jest cała grupa powodów, które prowadzą do tego, że młody człowiek znajduje się w kryzysie. Wśród głównych przyczyn eksperci wymieniają trudności w relacjach międzyludzkich, zarówno tych w domu, z rodzicami, jak i w grupie rówieśniczej.

- Kwestia relacji szkolnych, rówieśniczych jest kluczowa. Młody człowiek żyje w społeczności szkolnej na co dzień, to jest jego środowisko: jeśli tam nie czuje się bezpieczny, w jakikolwiek sposób czuje się zagrożony, to na pewno trudno mu poradzić sobie w codzienności - tłumaczy rozmówczyni Piotra Łodeja.

Posłuchaj

Mówi doktor Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Posłuchaj

Ekspertka Biura do Spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego mówi, że wpływ na poprawę statystyk miały podczas pandemii przekazy dotyczące potrzeby dbania o zdrowie psychiczne i tego, że warto sięgać po pomoc (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Dramatyczne dane

IAR/PR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej