Pogoda robi się niebezpieczna. Przed nami deszcz, wichury i śnieżyce. IMGW ostrzega

2024-02-23, 17:09

Pogoda robi się niebezpieczna. Przed nami deszcz, wichury i śnieżyce. IMGW ostrzega
Na południu polski powieje dzisiejszej nocy silny wiatr i sypnie śniegiem. IMGW ostrzega . Foto: FB/X/IMGW

IMGW ostrzega, że silnie powieje najbliższej nocy w rejonach podgórskich oraz nad morzem. W górach prognozowane są natomiast śnieżyce. Synoptycy prognozują dynamiczną pogodę w weekend. 

W piątek wyjątkowo ładna aura panuje na północnym zachodzie i zachodzie kraju. Natomiast dużo chmur i deszczu jest w centralnej i wschodniej części Polski. Tam, jak powiedział synoptyk IMGW Kamil Walczak, może spaść w sumie do 10 litrów wody na mkw. W Tatrach może przybyć przybędzie do 8 cm śniegu. "W woj. dolnośląskim w górach powyżej 800 m n.p.m. prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej około 10 cm" - czytamy na portalu X IMGW.

W piątek termometry wskażą maksymalnie od 7-8 st. C. na północy i północnym wschodzie do 10-11 st. C. miejscami w centrum i na południowym wschodzie. Wiatr, jak przekazał synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wiatr słaby i umiarkowany, porywisty. Te porywy w rejonach podgórskich mogą sięgnąć do 50-60 km/h, nad morzem do 55 km/h. Wieje z południa i z południowego zachodu.

Pochmurna noc z opadami deszczu i śniegu

W nocy z piątku na sobotę nadal na przeważającym obszarze kraju pochmurno z opadami deszczu. Najlepsza pogoda, najmniej opadów, zapowiada się na południowym wschodzie Polski.

Natomiast na południowym zachodzie, w rejonach Sudetów, miejscami deszcz może mieć umiarkowane i silne natężenie. - Tam lokalnie może spaść nawet do 20-25 l wody na mkw. - zaznaczył Walczak. Dodał, że trochę mniej deszczu, do 15 l na mkw., należy spodziewać się w zachodniej Polsce, na obszarze od Wielkopolski przez Kujawy po Pomorze Zachodnie. - Wysoko w górach będą to opady śniegu. W Sudetach spadnie go do 15 cm, w Tatrach do 10 cm. W związku z tymi opadami na część Przedgórza Sudeckiego zostało wydane ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu - powiedział synoptyk. Temperatura minimalna wyniesie od 2 st. C. na północy kraju i w rejonach podgórskich, do 7-8 st. C.na południowym wschodzie.

Silny wiatr powieje do sobotniego poranka

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie i południu porywisty, z kierunków południowych. Na obszarach podgórskich Karpat wiatr powieje silniej, w porywach może dochodzić do 75-80 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia o silnym wietrze dla południa województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, które obowiązywać będą od późnego wieczora w piątek do godzin porannych w sobotę.

Posłuchaj

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu na południu Polski. Kamil Walczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedział, że wiatr nasili się wieczorem (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: prognoza IMGW na weekend 

PAP/IMGW/kg

Polecane

Wróć do strony głównej