Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Szwajcaria zorganizuje specjalny szczyt

2024-02-23, 17:47

Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Szwajcaria zorganizuje specjalny szczyt
Szwajcaria do lata zorganizuje szczyt pokojowy ws. Ukrainy. Foto: AA/ABACA

Szwajcaria do lata zorganizuje szczyt pokojowy w sprawie konfliktu Rosji z Ukrainą. Wydarzenie odbędzie się na prośbę Kijowa - poinformował podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby wzięły aktywny udział w szczycie pokojowym. Podkreślił, że obecność jak największej liczby państw na szczycie, pozwoli na wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie pokoju na Ukrainie i wpłynie na działania Moskwy.

- Ukraina aktywnie współpracuje z partnerami nad przygotowaniem pierwszego światowego szczytu pokojowego, który odbędzie się w Szwajcarii. Zachęcam przedstawicieli każdego kraju obecnego na tym zgromadzeniu do wzięcia udziału w szczycie i aktywnego udziału w procesie pokojowym. Będzie to okazja do opowiedzenia się za sprawiedliwą i wszechstronną koncepcją pokoju - podkreślił.

Dezinformacja prowadzona przez Rosję

Dmytro Kułeba zwrócił też uwagę na rosnącą akcję dezinformacyjną prowadzoną przez Rosję. Wezwał do odrzucenia jej kłamstw.

- Mają one na celu nic więcej, jak zrzucenie z siebie odpowiedzialności za wywołanie wojny. Jedynym powodem rosyjskiej agresji było i jest odrzucenie przez Rosję prawa Ukrainy do istnienia oraz jej zapędy kolonialne. Celem Moskwy jest zniszczenie Ukrainy, o czym Rosja mówi całkiem otwarcie - dodał.

Dmytro Kułeba przypomniał, że Zgromadzenie Ogólne ONZ wielokrotnie pokazało swoją solidarność z Ukrainą i stwierdził, że gdyby od zgromadzenia zależał koniec wojny, już dawno by się skończyła.

Czytaj także:

Idea konferencji pokojowej zrodziła się kilka miesięcy temu. W połowie stycznia po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przewodnicząca szwajcarskiej Rady Federalnej Viola Amherd potwierdziła zamiar zorganizowania przez jej kraj konferencji pokojowej na najwyższym szczeblu w sprawie Ukrainy.

- Uzgodniliśmy, że dalsze szczegóły zostaną dokładnie przeanalizowane tak, aby proces pokojowy zakończył się sukcesem - mówiła wtedy.

IAR, pkur

Polecane

Wróć do strony głównej