"Ustawa okołobudżetowa niezgodna z Konstytucją". Decyzją prezydenta trafiła do TK

2024-02-23, 20:48

"Ustawa okołobudżetowa niezgodna z Konstytucją". Decyzją prezydenta trafiła do TK
Ustawa okołobudżetowa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Foto: gov.pl

Jest wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy okołobudżetowej na bieżący rok. Poinformowano o tym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

W uzasadnieniu wniosku prezydent wskazał, że "w konsekwencji bezprawnego i trwałego zablokowania możliwości wykonywania mandatu przez panów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skład Sejmu należy uznać za niepełny", a tym samym za niezgodny z Konstytucją.

"W efekcie za niezgodną z Konstytucją należy uznać ustawę pochodzącą od takiego Sejmu - napisał prezydent i wniósł o uznanie ustawy za niezgodną z Konstytucją w całości.

Skazanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, zostali 20 grudnia ubiegłego roku prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności. Dzień później marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów.

Ustawa okołobudżetowa przewiduje między innymi podwyżki dla nauczycieli o 30 procent, a dla nauczycieli początkujących o około 33 procent. Ma to zapewnić, że nauczyciele dostaną po półtora tysiąca złotych podwyżki. Ministerstwo edukacji zapowiadało, że będą one wypłacone w marcu lub w kwietniu.

IAR,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej