Mark Rutte dostanie poparcie polskiego rządu na stanowisko szefa NATO? Radosław Sikorski stawia warunki

2024-02-24, 21:54

Mark Rutte dostanie poparcie polskiego rządu na stanowisko szefa NATO? Radosław Sikorski stawia warunki
Radosław Sikorski: Mark Rutte faworytem na stanowisko szefa NATO. Foto: Shutterstock/Gints Ivuskans, MSZ/Sebastian Indra

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że największe szanse na objecie stanowiska nowego sekretarza generalnego NATO ma premier Holandii Mark Rutte. W wywiadzie dla Polskiego Radia Sikorski zasugerował, że poparcie dla jego kandydatury przez rząd Donalda Tuska zależy od spełnienia przez Rutte "postulatów kadrowych".

Szef polskiej dyplomacji ma rozmawiać z przedstawicielami amerykańskiej administracji między innymi o przygotowaniach do szczytu NATO w Waszyngtonie. Jedną z nierozstrzygniętych kwestii jest obsada stanowiska sekretarza generalnego Paktu.

NATO. Mark Rutte dostanie poparcie polskiego rządu?

Na pytanie Polskiego Radia, czy Polska poprze kandydaturę premiera Holandii Marka Rutte, minister Radosław Sikorski odpowiedział, że polski rząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. - Ale rozmawiałem z nim w Davos. Mamy wobec niego także nasze polskie postulaty - powiedział.

Minister wyjaśnił, że chodzi o postulaty dotyczące obsady stanowisk w Sojuszu. Odnosząc się do forsowania przez poprzedni rząd na szefa NATO kandydatury przedstawiciela Europy Środkowo-Wschodniej, minister odpowiedział, że rząd PiS forsował kandydata z naszego regionu do Unii Europejskiej, co zakończyło się przegraną 27 do 1.

- Nie życzę tego żadnemu kandydatowi z naszego regionu - powiedział.

Zobacz także:

Sikorski zwrócił uwagę, że do walk o stanowisko szefa NATO dołącza prezydent Rumunii Klaus Iohannis. - To poważny kraj i poważny polityk, ale wydaje mi się, że premier Rutte nosi żółtą koszulkę w tym wyścigu - powiedział Sikorski.

Posłuchaj

Sikorski: Rutte faworytem na szefa NATO. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Kandydaturę Marka Rutte na sekretarza generalnego NATO poparły w ostatnim czasie m.in. USA, Niemcy, Wielka Brytania.

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej