Premier Słowacji: niektóre państwa UE oraz NATO rozważają wysłanie żołnierzy na Ukrainę

2024-02-26, 14:40

Premier Słowacji: niektóre państwa UE oraz NATO rozważają wysłanie żołnierzy na Ukrainę
Premier Słowacji: niektóre państwa UE i NATO rozważają wysłanie żołnierzy na Ukrainę. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że niektóre państwa Unii Europejskiej i NATO rozważają wysłanie swoich wojsk na Ukrainę. Według szefa słowackiego rządu wynika to z materiałów, które otrzymali przywódcy przed dotyczącą pomocy dla Ukrainy konferencją w Paryżu.

Robert Fico wyjaśnił, że chodzi o ewentualne wysyłanie wojsk na podstawie umów bilateralnych, które państwa członkowskie miałyby zawierać z Ukrainą. Nie ujawnił, jakie zadania mieliby wypełniać na Ukrainie zagraniczni żołnierze.

"Ogromna eskalacja napięcia"

- Nie jesteśmy w stanie uniemożliwić poszczególnym państwom Unii Europejskiej i NATO zawierania takich umów. Nie doprowadzi to jednak do oczekiwanego celu, jakim jest wywarcie presji na rosyjskiej administracji i doprowadzenie do ustępstw. Przeciwnie, według nas taka decyzja doprowadzi do ogromnej eskalacji napięcia - powiedział Robert Fico.

Przed konferencją w Paryżu szef słowackiego rządu zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, po którym zapewnił, że Słowacja nie wyśle żołnierzy na Ukrainę. Powtórzył, że wojna w Ukrainie nie ma według niego rozwiązania militarnego. Zadeklarował, że jego rząd utrzyma cywilną i humanitarną pomoc dla Kijowa.

Posłuchaj

Robert Fico: taka decyzja doprowadzi do ogromnej eskalacji napięcia (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/Wojciech Stobba/nt

Polecane

Wróć do strony głównej