Komisja do spraw afery wizowej. Dziś kolejne przesłuchania. Zeznawać będą konsulowie RP z Indii

2024-02-27, 05:54

Komisja do spraw afery wizowej. Dziś kolejne przesłuchania. Zeznawać będą konsulowie RP z Indii
Dwóch konsulów RP z Indii przed komisją wizową. Foto: PAP/Albert Zawada

O godz. 10.00 mają się rozpocząć kolejne przesłuchania sejmowej komisji ds. afery wizowej. Zeznawać będą konsulowie Rzeczypospolitej w Indiach. Damian Irzyk i Mateusz Reszczyk z polskiej placówki dyplomatycznej w Mumbaju to kolejni świadkowe, którzy będą odpowiadać na pytania posłów badających nieprawidłowości w procesie przyznawania polskich wiz.

Tzw. afera wizowa dotyczy polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach czy Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.

Komisja ds. afery wizowej. "Kluczowi świadkowie"

Przewodniczący sejmowego zespołu śledczego Michał Szczerba powiedział, że wezwani na przesłuchanie dyplomaci są niezwykle ważnymi świadkami. - Dwóch kluczowych świadków, polscy konsulowie z Mumbaju, którzy dostrzegli ten niecny proceder tworzenia kanału przerzutowego przez Indie do Europy, a następnie do Stanów Zjednoczonych. To dzięki ich sygnalnym działaniom, mam wrażenie, że afera wizowa na pewnym etapie się zatrzymała - tłumaczył przewodniczący.

Damian Irzyk był konsulem generalnym RP w Mumbaju, Mateusz Reszczyk jest nadal wicekonsulem w tej placówce i przyleciał do Polski specjalnie na przesłuchanie.

Posłuchaj

Dwóch konsulów RP z Indii przed komisją wizową. Relacja Witolda Banacha (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Piotr Wawrzyk odmówił składania zeznań

Michał Szczerba wyjaśnił, że obaj świadkowie byli niezwykle "blisko" procederu związanego z nielegalnym wydawaniem wiz. - To są te osoby, wobec których minister Wawrzyk, Edgar Kobos wyrażali oczekiwania co do określonych zachowań. Są to jednocześnie ci konsulowie, którzy zatrzymali kolejne grupy osób, które miały wjechać za łapówkę do Polski - stwierdził.

Zobacz również:

W poniedziałek przed komisją śledczą do spraw afery wizowej stanęli: były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który odmówił składania zeznań, oraz jego były współpracownik Edgar Kobos, który w części jawnej posiedzenia powiedział, że politycy Zjednoczonej Prawicy próbowali tuszować aferę wizową. Potwierdził także występowanie nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu obcokrajowców w Polsce i w ogóle systemu wydawania wiz, który był nadzorowany przez Zbigniewa Raua i Piotra Wawrzyka.

[POLSKIE RADIO 24] Rafał Kasprzyk: handel polskimi wizami był skandalem

ms/IAR

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej