Kamiła Walijewa ukarana za doping. Rosja nie godzi się ze stratą medalu IO w Pekinie

2024-02-27, 09:16

Kamiła Walijewa ukarana za doping. Rosja nie godzi się ze stratą medalu IO w Pekinie
Kamiła Walijewa. Foto: PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Kanada i Rosja zaskarżyły do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) decyzję Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej, która odebrała łyżwiarzom figurowym z drugiego z tych krajów mistrzostwo olimpijskie w rywalizacji drużynowej w Pekinie w 2022 roku po dyskwalifikacji Kamiły Walijewej za doping.

Kamiła Walijewa ukarana za doping. Rosja nie godzi się ze stratą medalu IO w Pekinie

Pod koniec stycznia ISU oświadczyła, że złoty medal otrzymają Amerykanie, srebro - Japończycy, a ekipa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) została zdegradowana na trzecią pozycję po odjęciu wyników Walijewej. Sklasyfikowana na 4. miejscu Kanada postanowiła dochodzić swego w CAS. Na drogę sądową weszła także Rosja, która nie zgadza się z dyskwalifikacją swojej zawodniczki i odebraniem złotego medalu.

O sprawie Walijewej było głośno podczas igrzysk w Pekinie. Dopiero po tym, jak zdobyła złoto w konkurencji drużynowej i przygotowywała się do startu indywidualnego, ujawniono wynik testu piętnastoletniej wówczas łyżwiarki.

Test wykonano 25 grudnia 2021 roku. W organizmie Walijewej wykryto obecność trimetazydyny, substancji stosowanej do łagodzenia dusznicy bolesnej i zakazanej przez Światową Agencję Antydopingową ze względu na wspomaganie krążenia krwi. Rosjanka tłumaczyła, że przez przypadek zażyła leki na serce należące do jej dziadka.

Dykwalifikacja Walijewej dotyczy także mistrzostw Europy z 2022 roku, które odbyły się w Tallinnie. W stolicy Estonii Walijewa wygrała rywalizację solistek, wyprzedzając rodaczki Annę Szczerbakową i Anastazję Trusową. Czwarta była Belgijka Loana Hendrickx, a piąte miejsce zajęła reprezentująca Polskę Jekaterina Kurakowa.

Wykluczenie Walijewej sprawiła, iż złoto przypadło Szczerbakowej, a Kurakowa przesunęła się na czwartą pozycję. Po anulowaniu wyniku Walijewej, Jekaterina Kurakowa mogła się pochwalić trzecim najwyżej ocenionym programem dowolnym. Dzięki temu urodzona w Rosji, ale reprezentująca Polskę solistka otrzymała brązowy medal wywalczony w imprezie, która odbyła się w dniach 10-16 stycznia 2022.

CZYTAJ WIĘCEJ > Reprezentantka Polski skorzysta na wyroku ws. Walijewej. Jekaterina Kurakowa otrzyma "mały" medal ME


Czytaj także:
bg/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej