Protesty rolników. Minister Siekierski zapowiada spotkanie z liderami wszystkich organizacji

2024-02-28, 12:10

Protesty rolników. Minister Siekierski zapowiada spotkanie z liderami wszystkich organizacji
Minister rolnictwa zapowiedział na czwartek 29.02 w gronie 20-30 liderów organizacji włączających się w protesty rolników. Foto: PAP/Mateusz Marek/Polskie Radio/P. Chmielewski

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z przedstawicielami wszystkich protestujących grup. W czwartek w spotkaniu mają uczestniczyć liderze organizacji rolniczych, związków zawodowych i izb rolniczych.

Siekierski pytany o planowane w jego resorcie na czwartek spotkanie z rolnikami powiedział, że jest to rozpoczęcie rozmów z "przedstawicielami poszczególnych grup protestujących". Zauważył, że to wiele niezależnych grup, z których zaczęli wyłaniać się ich liderzy.

- Ci liderzy częściowo byli (na wtorkowym spotkaniu) u pana marszałka Sejmu Szymona Hołowni, [...], ale chcemy, żeby to przedstawicielstwo, które siada do rozmów, było reprezentatywne i stąd także chcemy poszerzyć o udział przedstawicieli organizacji rolniczych, związków zawodowych, izb rolniczych - powiedział minister.

We wtorek 27.02 marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wicemarszałek Piotr Zgorzelski i szef sejmowej komisji rolnictwa Mirosław Maliszewski spotkali się z protestującymi rolnikami. Rolnicy domagali się odstąpienia od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, przede wszystkim z Ukrainy oraz wsparcia hodowli zwierzęcej w Polsce.

Rozmowy o rolnictwie w szerokim gronie 

Minister rolnictwa odnosząc się do wtorkowego protestu rolników w Warszawie, zaznaczył, że "tym razem związki zawodowe były współorganizatorem, wspierały, ale gros protestów powstało na zasadzie samoorganizacji". Podkreślił, że te powstałe oddolnie grupy tworzą zupełnie nową platformę do dyskusji o rolnictwie.

Na pytanie o to, z iloma przedstawicielami protestujących rolników zamierzają w czwartek rozmawiać kierownicy resortu, Siekierski założył, że "będzie to między 20 a 30 osób". - Dla sprawności rozmów i jego merytorycznego przebiegu nie może mieć ono charakteru masowego - wyjaśnił.

Siekierski podkreślił, że spotkanie z rolnikami poprowadzi wiceszef resortu Michał Kołodziejczak.

Konieczne rozmowy ze stroną ukraińską

Dodał, że głównym tematem dyskusji będą postulaty rolników, czyli "ograniczenie Zielonego Ładu, zamknięcie granicy z Ukrainą i nieograniczanie produkcji zwierzęcej".

- Postulaty są słuszne, tylko jest problem skali i zakresu ich realizacji. Bo trudno sobie wyobrazić, żeby było jednoznaczne, pełne zamknięcie granic, bo przecież jest pomoc humanitarna, militarna, handel jest prowadzony w obie strony. [...] Pełne zamknięcie uderzyłoby w producentów - dodał.

Szef resortu rolnictwa na uwagę, że w takim razie nie należy spodziewać się pełnego zamknięcia granicy na ukraińskie produkty, odpowiedział, że "może dla niektórych towarów". Dodał, że zależy to od rozmów ze stroną ukraińską.

Czytaj także:

We wtorek w Warszawie odbyły się protesty rolników. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, oraz także obrona hodowli zwierzęcej w Polsce. Według organizatorów, w proteście wzięło udział około 50 000 uczestników.

[ZOBACZ TAKŻE] Minister rolnictwa Czesław Siekierski w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/st

Polecane

Wróć do strony głównej