Wybory kopertowe. Komisja sejmowa zajmie się wnioskiem ws. konfrontacji prokuratorów Ewy Wrzosek i Edyty Dudzińskiej

2024-02-28, 20:26

Wybory kopertowe. Komisja sejmowa zajmie się wnioskiem ws. konfrontacji prokuratorów Ewy Wrzosek i Edyty Dudzińskiej
Komisja ds. wyborów korespondencyjnych zajmie się wnioskiem ws. konfrontacji prokuratorów Ewy Wrzosek i Edyty Dudzińskiej. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Konfrontacji prokurator Ewy Wrzosek i prokurator Edyty Dudzińskiej domagać się będzie szef komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych.

Po dzisiejszych przesłuchaniach tych dwóch świadków Dariusz Joński mówił o rozbieżnościach w zeznaniach. Chodzi o kwestię decyzji o umorzeniu śledztwa w sprawie wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Śledztwo umorzono po trzech godzinach od jego wszczęcia.

Przewodniczący komisji Dariusz Joński powiedział po przesłuchaniach świadków, że nic się w tej sprawie nie zgadza. - Tu się nic nie klei, tu się nic nie spina, tu się nic nie zgadza - powiedział szef komisji po zakończeniu dzisiejszych przesłuchań. Zaznaczył, że rozbieżności w zeznaniach dotyczą nawet tego, kto miał przejąć akta sprawy i kto miał się tą sprawą zajmować.

Przypomniał, że prokurator Wrzosek udostępniła informację z wewnętrznego systemu prokuratury, która ma świadczyć, że to jej przydzielono tę sprawę. Przewodniczący dodał, że co innego mówiła prokurator Dudzińska, która zeznała, że to Wrzosek zabrała jej sprawę. - Co więcej po 20 dniach, jak pani prokurator Wrzosek się tym zajęła, wtedy przejmuje to pani prokurator Dudzińska. Dlatego ta konfrontacja będzie - powiedział Joński.

Dudzińska: śledztwo było bezprzedmiotowe

Jak podkreślała prokurator Edyta Dudzińska, decyzję o umorzeniu postępowania podejmowała samodzielnie. Odpowiedziała też na pytania dziennikarzy o krótki czas jej wydania. Podkreśliła, że decyzję podjęła samodzielnie na podstawie zawiadomienia i dostępnych materiałów. - Czas pracy prokuratora jest określony zadaniem, kodeks postępowania karnego nie przewiduje minimalnego zakresu czynności do wykonania w toku śledztwa - powiedziała po przesłuchaniu.

Kolejne posiedzenie komisji odbędzie się w poniedziałek. Wtedy pod głosowanie ma zostać poddany wniosek dotyczący konfrontacji zeznań dzisiejszych świadków. Korespondencyjne wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja 2020 roku. Ostatecznie nie doszło do głosowania w tej formie.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej