Co dalej z ożywieniem polskiej gospodarki? Znamy oczekiwania ekspertów

2024-02-29, 14:42

Co dalej z ożywieniem polskiej gospodarki? Znamy oczekiwania ekspertów
W Polsce w IV kwartale zeszłego roku PKB urósł o 1 proc.Foto: shutterstock.com/Nataliya Hora

W 2024 r. będzie kontynuowane ożywienie gospodarcze; dynamika PKB pod koniec roku powinna wzrosnąć do prawie 5 proc. r/r - przewidują ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych GUS. Motorem odbicia będzie konsumpcja prywatna oraz inwestycje - dodają.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, we wstępnym szacunku, że Produkt Krajowy Brutto Polski w IV kwartale ub.r. wzrósł o 1,0 proc. rdr (w porównaniu ze wzrostem o 0,5 proc. rdr w III kw. 2023 r.) i nie zmienił się w ujęciu kwartał do kwartału. Dane te są zgodne z opublikowanym wcześniej przez GUS tzw. szacunkiem flash.

Konsumpcja prywatna w stanie stagnacji

"Dane o strukturze PKB potwierdziły stagnację konsumpcji prywatnej (-0,1 proc. r/r w IV kwartale 23 r. po +0,8 proc. r/r w III kwartale 2023). Stało się tak pomimo silnego wzrostu płac realnych, co naszym zdaniem wynika z odbudowywania przez konsumentów oszczędności, nadwątlonych przez okres pandemiczny (wsparcie ze strony nadal wysokich nominalnych stóp procentowych) oraz stopniowego odpływu uchodźców z Ukrainy" - przekazał w komentarzu departament analiz ekonomicznych PKO BP.

Ekonomiści banku oczekują, że to tylko powolny rozruch konsumentów, a kolejne kwartały przyniosą ożywienie ich aktywności wydatkowej. Jak zauważyli, w IV kwartale 2023 r. wzrosła konsumpcja publiczna – o 5,7 proc. r/r wobec 3,3 proc. r/r w III kw. 2023 r.

Wzrost produkcji budowlanej i inwestycji

"Silniejsze niż można było szacować były inwestycje (8,7 proc. r/r), których wzrost przyspieszył z 7,2 proc. r/r w III kw. 2023. Nie bez znaczenia dla tego wyniku była finalizacja projektów ze starej perspektywy finansowej UE, czego skutki widzieliśmy m.in. w bardzo silnym grudniowym wzroście produkcji budowlanej (14 proc. r/r)" - podkreślili.W ich ocenie, w kolejnych kwartałach może nastąpić pewne schłodzenie dynamiki inwestycji w okresie przejściowym między perspektywami unijnymi. "Łagodząco oddziaływać będzie napływ środków z KPO, aczkolwiek w większej skali dostrzegalny on będzie dopiero pod koniec roku" - wskazali.

Popyt krajowy rekompensowany wzrostem eksportu

Jak dodali, popyt krajowy obniżał się przez cały rok, ale w IV kwartale ub.r. spadek był najpłytszy (-2,3 proc. r/r), do czego przyczynił się mniejszy ujemny wkład zmiany zapasów. Ekonomiści zaznaczyli, że podobnie jak wcześniej, był on w dużej mierze rekompensowany wzrostem eksportu netto. W samym IV kwartale 2023 r. eksport wzrósł po raz pierwszy od I kwartału 2023 (o 2,7 proc. r/r), a spadek importu był istotnie płytszy niż w III kw. 2023 (-2,8 proc. r/r wobec -20,3 proc. r/r).

Czytaj także:

"Oczekujemy, że 2024 będzie stał pod znakiem kontynuacji ożywienia gospodarczego - dynamika PKB pod koniec roku powinna wzrosnąć do prawie 5 proc. r/r. Motorem odbicia będzie konsumpcja prywatna oraz inwestycje (wspierane KPO)" - przekazali ekonomiści. Szacują, że w całym 2024 roku PKB wzrośnie o 3,7 proc. wobec 0,2 proc. w 2023.

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej