Prognoza pogody. Ostatni ciepły weekend, potem wraca zima. Uderzy mrozem i śniegiem

2024-03-01, 19:00

Prognoza pogody. Ostatni ciepły weekend, potem wraca zima. Uderzy mrozem i śniegiem
Pogoda. Po ciepłym weekendzie przyjdzie atak zimy. Przedstawiamy prognozy. Foto: PAP/Darek Delmanowicz/ wxcharts.com

Pierwsza połowa marca zakończy okres ciepłej, wiosennej pogody, jaka pojawiła się w Polsce w lutym – wynika z prognoz IMGW. Po ciepłym, jak na początek marca weekendzie nadejdzie ochłodzenie. Temperatury nocą spadną poniżej zera, wystąpią przymrozki, niewykluczone są także opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Wiosenna pogoda rozpieści w najbliższy weekend – przewidują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z przejaśnieniami w północno-wschodniej, wschodniej, centralnej, południowej i zachodniej Polsce. Miejscami przelotnie popada deszcz, wysoko w górach deszcz ze śniegiem i śnieg.

Rano, szczególnie na południowym wschodzie, mogą się pojawić mgły ograniczające widzialność do 500 metrów.
Temperatura maksymalna w całej Polsce od 12 stopni C do 14 stopni Celsjusza, chłodniej jedynie w Suwałkach – tam 9 stopni, i w rejonach podgórskich. Wysoko w Beskidach od 4 do 6 kresek na plusie, w Sudetach – najwyżej 2 stopnie powyżej zera. Na szczytach Tatr lekki mróz – termometry pokażą jedną kreskę poniżej zera.

Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza pogody. Niedziela chłodniejsza, ale wciąż wiosenna

Podobna pogoda utrzyma się także w niedzielę. W całym kraju będzie przeważnie pochmurnie, choć lokalnie mogą pojawiać się przejaśnienia. Synoptycy prognozują przelotne opady deszczu w całej Polsce z wyjątkiem południa kraju.

O poranku, szczególnie w południowej Polsce, mogą występować mgły ograniczające widzialność do 400 metrów.

W niedzielę będzie nawet cieplej niż w sobotę. W całej Polsce powyżej 12 stopni, w centralnej Polsce może być nawet 16 kresek na plusie. Chłodniej nad morzem (od 7 do 9 stopni), w rejonach podgórskich i w górach. W Sudetach temperatura od 1 do 4 stopni, w Zakopanem 9 kresek.

Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty. W górach dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h.

Pogoda w pierwszym tygodniu marca. Po weekendzie wróci zima. Uwaga na śnieg i przymrozki

Po weekendzie synoptycy IMGW przewidują jednak nawrót zimy. Już we wtorek temperatury sięgną przeważnie ledwie 5 stopni. "W nocy z wtorku na środę pierwsze przymrozki na Podlasiu i Warmii, tam spadki do –2 stopni" - przewiduje IMGW.

W środę synoptycy przewidują opady śniegu, choć tylko w górach. Za to temperatury w ciągu dnia wrócą w zimowe rejestry - od czterech do sześciu stopni na północnym wschodzie, do ośmiu-dziewięciu stopni w centrum. W nocy ze środy na czwartek, bez mrozu tylko na zachodzie kraju. Poza tym - od -1 stopnia na Ziemi Łódzkiej, do nawet -5 w rejonie Suwałk.

Czytaj także: 

PAP, IAR, PolskieRadio24.pl, IMGW/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej