Koniec marzeń o wiośnie. IMGW przewiduje powrót chłodu i śniegu. Znamy datę powrotu zimy

2024-02-29, 15:11

Koniec marzeń o wiośnie. IMGW przewiduje powrót chłodu i śniegu. Znamy datę powrotu zimy
Synoptycy IMGW nie mają wątpliwości, że w pierwszej połowie marca do Polski wróci zima. Foto: Marek Maliszewski/REPORTER/ WXCharts.com

Na koniec lutego synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie mają dobrych wiadomości dla tych, którym nie po drodze z zimową pogodą. Prognozy IMGW wskazują, że niebawem przyjdzie nam znów zmierzyć się z chłodem, mrozem, a nawet opadami śniegu.

Wszystko wskazuje na to, że po rekordowo ciepłym lutym i podobnym początku marca, już w drugiej połowie tygodnia temperatury sięgną najwyżej 10 stopni w ciągu dnia, w nocy zaś niewykluczony jest mróz - przewiduje w swej prognozie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Pogoda na początek marca. IMGW przewiduje w piątek powyżej 10 stopni, będzie za to wietrznie

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże, jedynie początkowo miejscami małe. Na południu oraz w drugiej połowie dnia na zachodzie kraju miejscami słabe opady deszczu. Rano na zachodzie możliwe są lokalne mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 11 st. C, 13 st. C na północy kraju oraz w rejonach podgórskich do 14 st. C, 16 st. C na pozostałym obszarze. Najcieplej, około 18 st. C, będzie lokalnie na południowym wschodzie.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie miejscami porywisty, południowo-wschodni i południowy. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 70 km/h.

Czytaj także: 

Ochłodzenie pod koniec tygodnia. Przymrozki prawie w całej Polsce. Prognoza IMGW

Potem, niestety, będzie nieco chłodniej - wynika z prognozy IMGW. Już we wtorek temperatury sięgną najwyżej 12 stopni Celsjusza, przeważnie zaś - ledwie 5 stopni. "W nocy z wtorku na środę pierwsze przymrozki na Podlasiu i Warmii, tam spadki do –2 stopni" - przewiduje IMGW.

»Sprawdź prognozę pogody dla swojej miejscowości w PolskieRadio24.pl«

W środę synoptycy przewidują opady śniegu, choć tylko w górach. Za to temperatury w ciągu dnia wrócą w zimowe rejestry - od  czterech do sześciu stopni na północnym wschodzie, do ośmiu-dziewięciu stopni w centrum.  W nocy ze środy na czwartek, bez mrozu tylko na zachodzie kraju. Poza tym - od -1 stopnia na Ziemi Łódzkiej, do nawet -5 w rejonie Suwałk. 

Czytaj także: 

Pogodowy ewenement. Luty najcieplejszy od 34 lat

Według IMGW, średnia temperatura w lutym utrzymywała się o około 6 stopni powyżej normy i luty w 2024 jest cieplejszy niż dotąd najcieplejszy luty z 1990 roku. "Tegoroczny luty jest ewenementem w skali polskiej klimatologii"- informuje w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

IMGW, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej