Protest rolników w Kujawsko-pomorskiem. Manifestanci przestali blokować wjazd na A1
Rolnicy w piątek późnym wieczorem zakończyli blokowanie węzła autostrady A1 w Turznie koło Torunia, które prowadzili od przedpołudnia w czwartek - poinformował dyżurny Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Karol Kończal.
2024-03-01, 23:46
Protest był prowadzony na wysokości 136. km A1 w Turznie, na odcinku pomiędzy węzłami Lisewo i Lubicz. Obecnie wjazd na autostradę i zjazd z niej obywa się bez zakłóceń.
Odblokowane zostało również położne bardzo blisko węzła A1 rondo Solidarności Rolników Indywidulanych w Gronowie, z którego wiedzie droga na autostradę.
»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«
Protesty rolników w Polsce. Spotkanie z szefem rządu
Rolnicy protestujący w wielu miejscach w Polsce domagają się przede wszystkim rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, który ich zdaniem doprowadzi do zmniejszenia opłacalności produkcji rolnej. Drugim postulatem jest uszczelnienie granicy z Ukrainą, by nie dopuścić do importu tanich produktów spożywczych i rolnych na polski rynek. Rolnicy chcą również, by rząd zaangażował się w ochronę hodowli zwierząt w naszym kraju.
REKLAMA
Postulaty rolników były tematem rozmów podczas spotkania premiera Donalda Tuska z przedstawicielami protestujących. Na konferencji prasowej po szczycie, szef rządu poinformował, że postanowiono, że zostaną przygotowane precyzyjne postulaty polskiej strony. - Nie tylko protestujących, ale też rządu, jeśli chodzi o wymianę w Zielonym Ładzie - dodał.
Czytaj także:
- Tusk przedstawi w Brukseli postulaty rolników? Grzyb: jego głos byłby ważący
- Protest rolników. Wiceminister klimatu: ograniczenie Europejskiego Zielonego Ładu jest możliwe
Postulaty rolników zeprezentowane w Brukseli. Obietnica premiera Tuska
Jak wyjaśniał Donald Tusk, nie chodzi o to, żeby obalić i wyrzucić cały Zielony Ład. - Tak naprawdę praktycznie wszystkie zapisy w Zielonym Ładzie dotyczące rolnictwa są szczególnie teraz - w okresie wojny i bezcłowego obrotu - kolejnym ciosem i muszą być zawieszone lub wycofane - mówił szef rządu. Donald Tusk poinformował, że wspólne postulaty rządu i rolników zostaną przedstawione w Brukseli.
- Rolnicy nie zgadzają się na przymusowe egzekwowanie zapisów, które nie do końca są racjonalne, a z punktu widzenia polskiego rolnictwa - przesadzone. Jesteśmy po tej samej stronie, przygotujemy listę postulatów z informacją, że polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów, jeśli one nie ulegną zmianie - tłumaczył premier.
[ZOBACZ TAKŻE] Będzie kolejny protest w Warszawie. Rolnicy pojawią się przed siedzibą PiS? Wiesław Gryn komentuje
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA