USA. Donald Trump pozostanie na listach wyborczych. Jest decyzja sądu

2024-03-04, 17:00

USA. Donald Trump pozostanie na listach wyborczych. Jest decyzja sądu
Sąd zdecydował ws. Donalda Trumpa. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Amerykański Sąd Najwyższy zdecydował, że Donald Trump pozostanie na listach wyborczych.

Sędziowie orzekli, że 14. poprawka do Konstytucji USA nie zezwala na wykluczenie byłego prezydenta z prawyborów prezydenckich w Kolorado. Decyzja była jednogłośna, choć sędziowie przedstawili różne powody.

Wniosek o wykluczenie Donalda Trumpa z prawyborów prezydenckich złożyła grupa sześciu wyborców z Kolorado. Argumentowali, że były prezydent powinien zostać zdyskwalifikowany, ponieważ poprzez udział wydarzeniach z 6 stycznia 2021 roku zaangażował się w bunt przeciwko instytucjom państwa, czego zabrania 14. poprawka do konstytucji USA. Po wyczerpaniu drogi prawnej na poziomie stanowym, Donald Trump odwołał się do Sądu Najwyższego, który stanął po stronie byłego prezydenta. Sędziowie orzekli, że pojedynczy stan nie ma jednostronnej władzy do egzekwowania 14. poprawki w celu zdyskwalifikowania kandydatów w wyborach federalnych.

Decyzja Sądu Najwyższego kończy wysiłki podejmowane w wielu stanach, które miały na celu uniemożliwienie Trumpowi powrotu do Białego Domu z powodu udziału w wydarzeniach z 6 stycznia 2021 roku, gdy doszło do szturmu jego zwolenników na Kapitol.

Posłuchaj

Sąd Najwyższy USA: Donald Trump musi pozostać na listach wyborczych. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

Biden vs. Trump. Kto ma większe szanse?

Zdaniem 34 proc. badanych Joe Biden ma większą szansę zapewnić demokrację i praworządność niż jego rywal. Na Donalda Trumpa wskazało z kolei 33 proc. badanych. Takie wyniki przyniósł ostatni sondaż CBS News/YouGov przeprowadzony w dniach od 28 lutego do 1 marca. Obydwaj politycy będą najprawdopodobniej kandydatami swoich partii w listopadowych wyborach prezydenckich.

Znaczna część elektoratu wyrażała pesymizm co do bezpieczeństwa demokracji w przypadku zwycięstwa któregokolwiek z kandydatów. 20 proc. ankietowanych stwierdziło, że demokracja i rządy prawa nie będą bezpieczne "w każdym przypadku". W opinii 13 proc. niezależnie od tego kto wygra, będzie bezpiecznie. Respondenci, zapytani o poparcie kandydatów, wskazali na Donalda Trumpa - poparcie wobec niego wyraziło 52 proc. badanych. 48 proc. uczestników sondażu poparło Joe Bidena.

Wyborcy uważają, że Trump jest zdrowszy fizycznie i psychiczne od Bidena Respondenci indagowani w sprawie zdrowia fizycznego i psychicznego obydwu kandydatów lepiej oceniali Trumpa. 45 proc. sądzi, że właśnie tylko on ma fizyczne zdolności do sprawowania funkcji prezydenta. 17 procent wskazało na Bidena. Zdaniem 29 proc. żaden z nich nie ma odpowiednich predyspozycji.

Na pytanie, kto ma zdrowie psychiczne i poznawcze umożliwiające sprawowanie funkcji prezydenta, 43 proc. opowiedziało się za Trumpem, a 26 proc. za Bidenem. Z sondażu wynika też, że w przekonaniu ok. jednej czwartej wyborców żaden z nich nie spełnia tych wymogów.

Czytaj również:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej