Prezydent wysłał kolejne ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. "Są uzasadnione wątpliwości co do składu Sejmu"

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego pakiet podpisanych przez siebie ustaw. Andrzej Duda chce, by TK w tzw. trybie kontroli następczej ocenił sposób uchwalenia dokumentów przez Sejm po wygaszeniu mandatów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

2024-03-05, 03:28

Prezydent wysłał kolejne ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. "Są uzasadnione wątpliwości co do składu Sejmu"
Prezydent podpisał kolejne ustawy, które następnie skierował do TK. Foto: gov.pl, prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy z dnia 9 lutego o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy podpisana. Prezydent wysłał ją jednak do TK

Nowelizacja przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 r.

Regulacja wydłuża obywatelom Ukrainy okres ważności wiz krajowych i zezwoleń czasowych, a także termin do opuszczenia przez nich terytorium Polski i termin ich dobrowolnego powrotu.

Wydłużone zostaną również ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów "zgoda na pobyt tolerowany" wydanych obywatelom Ukrainy, a także okres, w którym pobyt obywatela Ukrainy uznawany jest za legalny na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen, wydanej przez Polskę i inne państwa strefy Schengen, oraz w ramach ruchu bezwizowego.

REKLAMA

Przepisy dotyczą także lekarzy

Nowela przedłuża także okres obowiązywania szczególnych uprawnień dla ukraińskich lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Zgodnie z nowymi przepisami, okres, w którym można udzielić zgody na wykonywanie zawodu i przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu wspomnianym grupom pracowników, którzy uzyskali kwalifikacje poza terytorium UE, zostanie przedłużony do 28 miesięcy - licząc od 24 lutego 2022 r.

O tyle samo zostanie wydłużony okres, w którym minister zdrowia może nadać numer odpowiadający numerowi prawa wykonywania zawodu na wniosek lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał zaświadczenie o wpisie do prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską rejestru lekarzy tymczasowo i okazjonalnie wykonujących zawód, i zgłosił zamiar udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy.

Regulacja przedłuża także na kolejny rok korzystne rozwiązania w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, a także przedłuża możliwość przyznania świadczeń każdemu podmiotowi - w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe - który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy na okres do 120 dni.

Jest to kolejna ustawa skierowana w tym trybie przez Prezydenta RP do TK.

REKLAMA

KPRP: są uzasadnione wątpliwości ws. uchwalania ustaw przez Sejm

W ocenie prezydenta zachodzą uzasadnione wątpliwości co do tego, czy ustawa została przyjęta przez Sejm w trybie właściwym dla uchwalenia ustaw.

"Wątpliwości te wynikają z czynności Marszałka Sejmu, które związane są ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatów panów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - czytamy we wniosku. Według Andrzeja Dudy "w konsekwencji bezprawnego i trwałego zablokowania możliwości wykonywania mandatu" przez tych polityków, "skład Sejmu należy uznać za niepełny i tym samym niezgodny z artykułem 96 ustęp 1 konstytucji". "W efekcie za niezgodną z artykułem 96 ustęp 1 konstytucji należy uznać także ustawę pochodzącą od takiego organu" - napisano we wniosku.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na kary po dwa lata więzienia za działania operacyjne w trakcie afery gruntowej. Tak zdecydował 20 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie, który był drugą instancją w tej sprawie. Orzeczono wobec nich również pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Skazani oraz prezydent Andrzej Duda nie uznali wyroku, gdyż według Kancelarii Prezydenta w mocy prawnej pozostaje ułaskawienie prezydenta z 2015 roku. W wyniku wyroku marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził wygaśnięcie mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Politycy zostali doprowadzeni do aresztów śledczych. 23 stycznia Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę i tego samego dnia opuścili zakłady karne.

REKLAMA

Prezydent kieruje wszystkie ustawy do TK

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała także, że Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 26 stycznia 2024 r. o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Nowelizacja ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce zakłada m.in. przywrócenie sprawowania nadzoru nad NCBR przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki (obecnie nadzór sprawuje minister funduszy i polityki regionalnej).

Andrzej Duda zapowiedział w styczniu, że do Trybunału Konstytucyjnego będzie kierował każdą ustawę uchwaloną przez Sejm bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Później, w wywiadzie w Kanale Zero na YouTubie, prezydent doprecyzował, że jeśli TK wypowie się w tej sprawie, kolejnych ustaw nie będzie już potrzeba pod tym względem kontrolować.

W drugiej połowie lutego z tego samego powodu do TK trafiło kilka ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego.

REKLAMA

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej