IPN zapowiada konkurs. "Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej"

2024-03-06, 06:44

IPN zapowiada konkurs. "Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej"
Rusza konkurs "Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej".Foto: NAC/IPN

Zaczyna się ogólnopolski konkurs "Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej". W konkursie przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych mogą wziąć udział nauczyciele i uczniowie od klas szóstych szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe.

Marta Szcześniak-Ślusarek z poznańskiego oddziału IPN podkreśla, że konkurs ma zachęcić do rodzinnych dyskusji i utrwalić pamięć. Zadaniem uczestników jest opisanie losów rodziny z czasów II wojny światowej.

"Sztafeta pamięci"

- Jest to swoista sztafeta pamięci okazja, by przeanalizować dokumenty rodzinne, fotografie - zaznacza Marta Szcześniak-Ślusarek i dodaje, że szanse mają nie tylko ci, którzy mają szczególną historię rodzinną, ale również osoby, które w interesujący sposób opiszą codzienność podczas okupacji.

Organizatorzy konkursu zachęcają szczególnie do przypomnienia martyrologii Polaków w obozach koncentracyjnych w Niemczech i Austrii.

Posłuchaj

Rusza konkurs "Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej" (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino konkurs w sposób szczególny poświęcony będzie żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. Nagrodą jest wyjazd do Włoch organizowany w maju tego roku oraz do miejsc pamięci i martyrologii Polaków w Niemczech i Górnej Austrii.

Prace należy przesłać do 25 marca na adres mailowy SztafetaPamieci@ipn.gov.pl. Zasady konkursu na stronie IPN.

Czytaj także:
Rusza konkurs "Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej". Rusza konkurs "Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej".

IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej