Lotnisko w Radomiu. Linie lotnicze i tour operatorzy redukują połączenia w letniej ofercie

2024-03-07, 08:00

Lotnisko w Radomiu. Linie lotnicze i tour operatorzy redukują połączenia w letniej ofercie
Oprócz rejsów czarterowych w sezonie letnim z Radomia operować będą również samoloty PLL LOT, które na trasach regularnych latać będą do: Rzymu, Tirany, Ochrydy i Prewezy. Foto: Twitter/PP Porty Lotnicze

W najkrótszym miesiącu roku na Lotnisku Warszawa-Radom odprawiono ponad 7,5 tys. osób. Pasażerowie podróżowali na trasach do Larnaki, Rzymu i Szarm el-Szejk. Od początku roku Lotnisko Warszawa-Radom obsłużyło 14.878 pasażerów, a łącznie od uruchomienia portu czyli od końca kwietnia 2023 - 120.541 podróżnych.

Dla portu w Radomiu skończył się sezon ferii zimowych, pierwszych po wznowieniu działania. Od początku przerwy zimowej województwa mazowieckiego, które w tym roku otworzyło sezon, aż do ubiegłej niedzieli, 25 lutego Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło aż 9.897 pasażerów. W najkrótszym miesiącu roku na lotnisku w Radomiu odprawiono łącznie 7.554 osób.

Wraz ze zmianą czasu, czyli pod koniec marca, w lotnictwie zmienia się siatka połączeń z zimowej na letnią.

Połączenia czarterowe

W rozkładzie na sezon Lato 2024 z lotniska w Radomiu zaplanowane są trasy obsługiwane w ramach rejsów regularnych przez PLL LOT do Rzymu, Prewezy, Tirany. Narodowy przewoźnik wprowadza też nowy kierunek - Ochrydę w Macedonii Północnej. Z kolei węgierski przewoźnik Wizz Air będzie kontynuował w sezonie letnim loty do Larnaki na Cyprze.

Oprócz połączeń regularnych w siatce lotów pojawią się też czarterowe. Biura podróży oferują wycieczki z wylotem z Lotniska Warszawa-Radom do Antalyi i Tirany. Coral Travel poinformowało, że w tym roku operowanie z Radomia zacznie wcześniej niż w ubiegłe wakacje. Wyloty na wczasy organizowane przez tego touroperatora możliwe będą już od 25 maja. Natomiast biuro Greckie Podróże podwoiło oferowanie z Lotniska Warszawa-Radom.

- Działania touroperatorów to sygnał, że zainteresowanie pasażerów wakacyjnymi lotami z radomskiego portu systematycznie rośnie. Kształtowanie się siatki połączeń na każdym lotnisku to niekończący się proces. W przypadku rejsów czarterowych przewoźnicy mają większą elastyczność i mogą uruchomić połączenie krótko przed rozpoczęciem lotów, dlatego temat ostatecznej siatki połączeń z Radomia na lato 2024 jest cały czas otwarty - mówi rzeczniczka prasowa spółki PPL Anna Dermont.

Zredukowana siatka wylotów

W lutym touroperatorzy zapowiedzieli jednak, że planowana wcześniej letnia siatka wylotów z Radomia zostanie zredukowana. Turyści nie polecą z tego miasta na Kretę Biuro Podróży Itaka, które w ubiegłym tygodniu zrezygnowało także z lotów z radomskiego lotniska do stolicy wyspy, Heraklionu. Odwołano również połączenia do wakacyjnych kurortów w Egipcie - Sharm-el-Sheikh oraz Marsa Alam.

W zeszłym tygodniu Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o likwidacji zapowiadanego na sezon letni połączenia do stolicy Czarnogóry - Podgoricy. Kierunek miał być uruchomiony 23 czerwca, a rejsy miały być realizowane do końca września.

Cywilne lotnisko w Radomiu zostało uruchomione w 2014 roku. Cztery lata później zostało zamknięte i przejęte przez PPL. Modernizacja portu pochłonęła 800 mln zł. W obecnym kształcie działa od końca kwietnia zeszłego roku.

PR24, Aleksander Pszoniak, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej