Podwyżki dla nauczycieli. MEN: już 85 proc. samorządów wypłaciło wyrównanie
Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, 85 proc. nauczycieli otrzymało już podwyżki. Resort edukacji przypomina, że samorządy mają czas na wdrożenie podwyżek do końca kwietnia.
2024-03-11, 12:11
"Już 85 proc. samorządów wypłaciło nauczycielom podwyżki! Pensje wzrosły od 1 stycznia o 33 proc. dla nauczycieli początkujących i 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Obecnie wypłacane jest wyrównanie. Samorządy mają czas na wdrożenie podwyżek do końca kwietnia, ale zdecydowana większość już to zrobiła!" - brzmi wpis Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowany w poniedziałek na platformie X.
Zgodnie z nowelizacją rozporządzeniem ministra edukacji wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło o 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, zależnie od stopnia awansu zawodowego i grupy zaszeregowania. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw 21 lutego, weszła w życie dzień później z mocą od 1 stycznia br.
Wynagrodzenie nauczycieli jest wieloskładnikowe: oprócz wynagrodzenia zasadniczego nauczyciele otrzymują też dodatki. Wysokość części dodatków przepisy uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego, o wysokości innych decydują samorządy w regulaminach wynagradzania. Samorządy mogą też przyznać nauczycielom wyższe wynagrodzenie zasadnicze, niż wynika to z rozporządzenia ministra edukacji o minimalnych stawkach.
Zamiast kolejnych podwyżek reforma
Podczas XX Ogólnopolskiej Konferencji Kadry Kierowniczej Oświaty w Krakowie minister Nowacka podkreśliła, że jej celem jest polepszenie sytuacji. Szczególnie ważne, jej zdaniem, jest polepszenie relacji pomiędzy nauczycielami a ministerstwem.
REKLAMA
- Nie będę wielkich deklaracji finansowych składać, bo sami państwo wiecie, w jakim stanie zastaliśmy Polskę i powiem wam szczerze - dobrze, że wam się wydaje, tak jak się wam wydaje, bo jest znacznie gorzej - oceniła szefowa MEN.
Jak zapowiedziała, dołoży wszelkich starań, aby zmiany programowe były konsultowane z nauczycielami praktykami, a nie tylko z ekspertami. Opinie nauczycieli posłużą do przygotowania i przeprowadzenia reformy edukacji. Nowacka zaznaczyła, że taka reforma przewidziana jest najwcześniej na 2026 r. - Bo bez was się szkoła nie zmieni - dodała.
- Minister Nowacka: nie zamierzam składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych
- Pierwsze obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów. "Nie mogą być kryterium oceny"
PAP/st
REKLAMA
REKLAMA