Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi wskazują najważniejsze wyzwania stojące przed Kościołem

W Warszawie o 11.00 rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Episkopatu Polski i jego zastępcę. Tematem obrad będzie także kwestia nauczania religii w szkole i Fundusz Kościelny.

2024-03-13, 05:42

Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi wskazują najważniejsze wyzwania stojące przed Kościołem
Posiedzenie plenarne KEP potrwa dwa dni. Biskupi omówią najważniejsze wyzwania stojące przed Kościołem w Polsce. Foto: X/@EpiskopatNews

W środę o godz. 18.00 w Świątyni Opatrzności Bożej biskupi wezmą udział we mszy dziękczynnej za 11 lat posługi papieża Franciszka, a także za posługę przewodniczącego Konferencji Episkopatu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i jego zastępcy arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Mszy świętej będzie przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Antonio Guido Filipazziego.

Jak mówi Polskiemu Radiu rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak w marcu mija 10 lat posługi przewodniczącego Episkopatu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i jego zastępcy arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, a także sekretarza generalnego Artura Mizińskiego.

- Wyboru nowego prezydium Episkopatu dokonują biskupi diecezjalni i pomocniczy - podkreśla ksiądz Leszek Gęsiak. I jak wyjaśnia to jest prawo czynne biskupów, którzy wybierają, natomiast wybrany może zostać biskup z grona biskupów diecezjalnych. Kadencja trwa pięć lat. I może być przedłużona na kolejne pięć lat.

Wyzwania stojące przed polskim Kościołem. Biskupi wskazują laicyzację i aborcję

REKLAMA

Jak dodaje ksiądz Leszek Gęsiak przed nowym prezydium polskiego Episkopatu wiele ważnych wyzwań, jak laicyzacja, czy kwestie społeczne, a wśród nich religia w szkole, czy niepokojące informacje o zamiarach rozszerzenia prawa aborcyjnego. - To oznacza, że prawo w Polsce miałoby pozwalać na zabijanie dzieci. Nigdy nie będzie zgody Kościoła katolickiego na taką procedurę - podkreśla ksiądz Leszek Gęsiak.

Biskup Artur Miziński poinformował, że tematem przewodnim Zebrania Plenarnego będą kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego. - Biskupi zapoznają się ze stanem aktualnym tych zagadnień. Będziemy starali się przygotować do tego, aby w momencie, kiedy strona rządowa zechce podjąć dialog na te tematy, być gotowi do tych rozmów - zaznaczył.

Gościem Zebrania Plenarnego będzie Ewa Kusz, której wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne. Podczas spotkania biskupi podejmą również temat rodziny.

Obrady zakończą się w czwartek. O 14.30 zaplanowano konferencję podsumowującą zebranie.

REKLAMA

Czytaj także: 

IAR/ mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej