W przyszłym roku w Polsce ma zacząć działać system kaucyjny. Producenci napojów są sceptyczni

2024-03-13, 16:52

W przyszłym roku w Polsce ma zacząć działać system kaucyjny. Producenci napojów są sceptyczni
Resort klimatu przychylił się do postulatów branży, aby opóźnić wdrożenie systemu kaucyjnego na opakowania po mleku i produktach mlecznych. Foto: Shutterstock/aleks333

Producenci napojów sceptycznie podchodzą do daty wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce, czyli 1 stycznia 2025 roku. Dla wielu z nich termin jest nierealistyczny do spełnienia.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska niedawno zapowiedziało zmiany systemu. Głównym celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest środowisko. System kaucyjny obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, szklane do półtora litra i i metalowe puszki do litra.

Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska zapewniła, że resort zrobi wszystko, aby  nowelizacja stosownej ustawy weszła w życie przed pierwszym stycznia przyszłego roku.

Producenci nie gotowi na nowy system?

Andrzej Gartner z Polskiej Konfederacji Producentów Żywności uważa, że ustawa w obecnym brzmieniu powodowałaby wiele problemów - przede wszystkim z rozliczaniem pomiędzy operatorami z kaucji. - Dla większości firm napojowych i operatorów utworzonych z tych firm 1 stycznia 2025 roku jest kompletnie nierealny i niemożliwy do spełnienia - powiedział Gartner.

Z kolei zdaniem wiceprezesa zarządu Krajowego Systemu Kaucyjnego Zwrotka Krzysztofa Hornickiego, zmiany zaproponowane przez resort klimatu umożliwią, żeby system od 2025 roku zaczął działać.

Przypomniał, że system nie obejmie wszystkich opakowań - na przykład po tak zwanych małpkach, które zalegają w licznych miejscach w Polsce. Krzysztof Hornicki uważa, że na pewno trzeba przemyśleć włączenie tego szkła, czyli szkła jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego.

Zbiórka opakowań po mleku i produktach mlecznych ma zostać przesunięta na 2026 rok.

Zgodnie z ustawą SUP (wdrażającą dyrektywę single use plastic ws. ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku) minimalne poziomy selektywnej zbiórki w ramach systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych do 3 litrów, metalowych puszek do 1 litra i szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra wynoszą: 77 proc. w 2025 r.; 81 proc. w 2026 r.; 84 proc. w 2027 r.; 87 proc. w 2028 r. i 90 proc. w 2029 i latach następnych.

Posłuchaj

Andrzej Gartner z Polskiej Konfederacji Producentów Żywności mówi, że dla producentów napojów termin wejścia ustawy jest nierealny (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Prostak/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej