PLL LOT chce kupić ponad 80 nowych samolotów. Na jakiego producenta się zdecyduje?

2024-03-17, 10:47

PLL LOT chce kupić ponad 80 nowych samolotów. Na jakiego producenta się zdecyduje?
Aktualnie PLL LOT ma flotę 75 samolotów, na którą składają się maszyny Embraera (ponad połowa floty) oraz samoloty Boeing. Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowalo, że Polskie Linie Lotnicze LOT wkrótce wyślą zapytania ofertowe w sprawie "pozyskania" 84 samolotów regionalnych. Spółka ma podjąć strategiczną decyzję, czy dalej współpracować w tym segmencie z obecnym dostawcą maszyn - Embraer, czy z Airbusem.

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) poinformowało w komunikacie, że w najbliższym czasie Polskie Linie Lotnicze LOT (PLL LOT) zamierzają wysłać zapytanie ofertowe dotyczące "pozyskania 84 samolotów regionalnych do dwóch producentów, którzy mają w ofercie maszyny spełniające wymagania". Zaznaczono, że chodzi o Embraera oraz Airbusa.

W komunikacie podkreślono, że jednym z podstawowych założeń strategii PLL LOT jest "zabezpieczenie nawet 110 samolotów do 2028 roku".

"Dlatego też spółka prowadzi dialog z producentami samolotów. Stoi bowiem przed podjęciem strategicznej decyzji czy w segmencie regionalnym kontynuować współpracę z obecnym dostawcą maszyn (Embraer), czy przejść na konkurencyjną platformę (Airbus)" - poinformowało ministerstwo.

Rozmowy z producentami samolotów

Jak wskazano w informacji, wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński już prowadził rozmowy z wiceprezesem firmy Embraer João Pedro Tabordą, oraz wiceprezesem Airbusa na Europę Johanem Pelissierem.

"Rozmowy wiceministra, w którego nadzorze znajdują się Polskie Linie Lotnicze LOT, dotyczyły określenia potencjalnych obszarów współpracy w.w. firm ze spółkami Skarbu Państwa (...). Po kryzysie wywołanym pandemią oraz wojną w Ukrainie LOT odbudowuje bowiem swoją pozycję na rynku i realizuje strategię dalszego rozwoju oraz wzrostu skali działalności" - podkreśliło MAP.

Ministerstwo wskazało, że aktualnie PLL LOT ma flotę 75 samolotów, na którą składają się maszyny Embraera (ponad połowa floty) oraz samoloty Boeing (B737 i B787).

Zgodnie z zapowiedziami z października ub.r., 2023 r. PLL LOT miały zamknąć przewiezieniem 10 mln pasażerów, a do 2028 r. ta liczba ma wzrosnąć do blisko 17 mln osób.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,30 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej