"Był aktywny do samego końca, a teraz go nie ma". Marcin Styczeń wspomina Ernesta Brylla
Nie żyje Ernest Bryll. Poeta, dramatopisarz, dziennikarz, tłumacz i autor piosenek miał 89 lat. Był autorem wielu tomów poezji, między innymi "Wigilie wariata","Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent", a także tekstów widowisk i piosenek. Marcin Styczeń, autor muzyki do poezji Ernesta Brylla i jego współpracownik, mówi, że poeta był aktywny do samego końca.
2024-03-17, 12:15
W rozmowie z Polskim Radiem, wspominając zmarłego pisarza, Marcin Styczeń zaznaczył, że Ernest Bryll nawet w ostatnim czasie pisał wiersze. - Jeszcze kilka dni temu z mistrzem się widziałem, rozmawiałem, cały czas był aktywny, pisał wiersze, co prawda już nie na maszynie, ponieważ palce nie pozwalały, ale pisał ręcznie swoim piórem, no a teraz go nie ma - powiedział autor muzyki do poezji Ernesta Brylla.
"Był gwarantem ciągłości kodu kulturowego"
Marcin Styczeń dodał, że Ernestowi Bryllowi bardzo zależało na zachowaniu pewnego wzoru naszych postaw. - Był kustoszem naszej pamięci, gwarantem ciągłości kodu kulturowego. Powtarzał, że to jest niezwykle ważne, żeby dziadek czytał to samo, co ojciec i wnuk, żeby oni mieli odniesienie do wspólnych wartości, które czynią nas Polskami - mówił współpracownik zmarłego.
Rozmówca Polskiego Radia mówił, że poezja, literatura i pisarstwo nie były jedynymi zainteresowaniami Ernesta Brylla. Przypomniał, że po przemianach ustrojowych przez kilka lat był on ambasadorem w Irlandii. - Ernest Bryll był pierwszym ambasadorem Polski w Irlandii i także o tym trzeba pamiętać - wskazał Marcin Styczeń.
Ernest Bryll był autorem dramatów "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik". Napisał też teksty oratorium "Kolęda-Nocka" i widowisk "Po górach, po chmurach" i "Na szkle malowane". Był także autorem tekstów piosenek, między innymi Stana Borysa, Krystyny Prońko i Maryli Rodowicz.
REKLAMA
W 2016 roku Ernest Bryll otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia. Zarząd Polskiego Radia uhonorował go za "ogromny wkład w kształtowanie wyobraźni poetyckiej słuchaczy".
Posłuchaj
IAR/nt/wmkor
REKLAMA