Zmarł Ernest Bryll - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz. Miał 89 lat

2024-03-17, 10:47

Zmarł Ernest Bryll - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz. Miał 89 lat
Zmarł Ernest Bryll. Foto: PAP/Rafał Guz

W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll, poeta, prozaik, dramatopisarz, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz i dyplomata. Jego praca od początku wiązała się z literaturą, telewizją i filmem. Zajmował się także tłumaczeniami z języka irlandzkiego, czeskiego oraz jidisz.

Wydał kilkanaście zbiorków poetyckich. Autor dramatów, powieści, opowiadań, widowisk muzycznych: śpiewogry, oratorium wigilijnego i pastorałek. Muzykę do jego utworów pisali: Jacek Zieliński, Katarzyna Gaertner i Włodzimierz Korcz. Również autor widowisk TV i musicali dla dzieci. Jego najbardziej znane widowiska muzyczne to "Na szkle malowane" i "Po górach, po chmurach".

Piosenką zainteresował się w 1965 roku. Jest autorem tekstów z repertuaru Dwa Plus Jeden, Haliny Frąckowiak, Jerzego Grunwalda, Edwarda Hulewicza, Czesława Niemena, Krystyny Prońko i Maryli Rodowicz.

Laureat wielu nagród w dziedzinie kultury. Przez cztery lata był dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie. Od 1978 do 1983 r. kierownikiem artystycznym zespołu filmowego Silesia w Katowicach. Po jego rozwiązaniu został doradcą literackim zespołu filmowego "Oko". Później wyjechał do USA, gdzie dał serię wykładów i seminariów na licznych amerykańskich uniwersytetach. W latach 1991-95 był ambasadorem Polski w Irlandii.

Ernest Bryll otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia

Ernest Bryll był doradcą literackim 2 programu TVP. W 2002 roku został konsultantem Tele 5, a potem Telewizji Puls - Niepokalanów. Od 2012 roku był kierownikiem Działu Literackiego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

REKLAMA

W 2016 roku Ernest Bryll otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia. Zarząd Polskiego Radia uhonorował go za "ogromny wkład w kształtowanie wyobraźni poetyckiej słuchaczy".

Posłuchaj

Zmarł Ernest Bryll, poeta, prozaik, dramatopisarz i autor tekstów piosenek (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Ernest Bryll jako poeta debiutował w 1958 roku "Wigiliami wariata", popularność przyniósł mu trzeci tomik poezji "Twarz nieodsłonięta" z 1963 roku. Był również prozaikiem, dramaturgiem, autorem sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych. Tłumaczył z języka irlandzkiego, czeskiego, jidisz. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki Teatru Telewizji, a także jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych oraz autor audycji telewizyjnych dotyczących kultury.

W latach 1974-1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Po powrocie do Polski na pewien czas związał się ze Śląskiem, m.in. wykładał na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Posłuchaj

Zmarł Ernest Bryll (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Po wprowadzeniu stanu wojennego Bryll wystąpił z PZPR. Jako jeden z nielicznych twórców uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Wydał dwa tomiki wierszy w drugim obiegu, a jego sztukę "Wieczernik", osnutą na motywach ewangelicznych, grano w kościołach.

REKLAMA

W 2006 roku Ernest Bryll został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, cztery lata później odznaczono go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dwa miesiące temu odebrał nazywaną "katolickim Noblem" nagrodę Totus Tuus za wybitne osiągnięcia twórcze.

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 roku. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Wiedzy o Filmie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W czasie studiów współpracował jako dziennikarz i publicysta z "Po prostu" i "Współczesnością".

dn/IAR/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej