Premier Donald Tusk: jeszcze w tym roku urlop dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych

2024-03-19, 16:05

Premier Donald Tusk: jeszcze w tym roku urlop dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych
Premier Donald Tusk: rząd chce, by rozwiązanie dot. wakacji od ZUS dla mikroprzedsiębiorców weszło w życie w bieżącym roku. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy, a także samozatrudnieni będą mogli skorzystać z urlopu dla przedsiębiorców. Ma przysługiwać im do miesiąca urlopu, w czasie którego nie będą musieli płacić składki ZUS. Taki projekt przyjęła na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów. Premier powiedział podczas konferencji prasowej, że w tym czasie urlopu składkę pokryje państwo.

- Rząd chce, by rozwiązanie dotyczące miesięcznych wakacji od składek ZUS, płaconych przez mikroprzedsiębiorców, weszło w życie jeszcze w tym roku; wnioski w tej sprawie będzie trzeba złożyć do końca listopada - poinformował premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

- Myślę, że w ciągu czterech miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych upora się z kwestiami informatycznymi, tak żeby móc skorzystać z tego urlopu przez przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Trzeba będzie zdążyć ze złożeniem wniosku do końca listopada - powiedział szef rządu.

Tusk poinformował, że z urlopu dla mikroprzedsiębiorców będzie można skorzystać na podstawie wniosku wysłanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba będzie czekać na decyzję administracyjną, ponieważ wysłanie wniosku drogą elektroniczną będzie oznaczało automatycznie decyzję dotyczącą wakacji od ZUS - wyjaśnił szef rządu.

Premier wskazał, że wakacje od ZUS będą szczególnie istotne dla samozatrudnionych, będących jedynymi pracownikami w swojej działalności gospodarczej.


Posłuchaj

Premier: jeszcze w tym roku urlop dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Premier: tysiąc złotych brutto dodatku dla pracowników opieki społecznej

W trakcie konferencji Donald Tusk powiedział też, że w ostatnich dwóch latach bardzo często spotykał na swojej drodze pracownice i pracowników opieki społecznej w polskich samorządach. Wskazał, że są to głównie kobiety z wyższym wykształceniem, wykonujące bardzo ciężką pracę.


Posłuchaj

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich komentuje rządowy pomysł na wakacje od składek na ZUS dla firm ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:42
+
Dodaj do playlisty

 

- Bardzo często upokarzającą, bo bardzo często – i na to mi zwracano uwagę – pracownicy i pracownice opieki społecznej byli w trudniejszej sytuacji materialnej niż większość podopiecznych tej opieki społecznej – zaznaczył.

- Przygniatająca większość pracownic i pracowników opieki społecznej pracuje za płacę minimalną – zaznaczył.

Przypomniał, że ustawa musi zostać przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta.

- Jak będziemy mieli w ręku podpisaną przez prezydenta ustawę, będziemy mogli wprowadzić w życie program. Na podstawie tego programu pracownice i pracownicy opieki społecznej, pomocy społecznej otrzymają dodatek w wysokości 1000 zł brutto – powiedział. - Mówię tutaj o prawie 200 tys. osób - dodał.

Donald Tusk o realizacji stu konkretów na sto dni rządu

Premier, odnosząc się do konferencji przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że jego rząd zrobił więcej niż inne poprzednie rządy. Prawo i Sprawiedliwość podsumowało pierwsze sto dni rządu Donalda Tuska. PiS zauważa, że z obiecanych w kampanii sto konkretów zrealizowano zaledwie dziesięć procent.

Donald Tusk podkreślił, że poprzednicy przeciągali moment powołania jego rządu i wprowadzanie dobrych zmian. Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach będzie pokazana skala nadużyć poprzedniego rządu.


Posłuchaj

Premier o realizacji stu konkretów na sto dni rządu (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

***

IAR/PAP/mg/Justyna Golonko/PR1

Polecane

Wróć do strony głównej