Ramstein. Rozmowy o dostawach amunicji dla Ukrainy. Rustem Umierow: pociski będą
Więcej pocisków artyleryjskich i do systemów obrony przeciwlotniczej - to oczekiwania Kijowa po ustaleniach spotkania w Ramstein. W niemieckiej bazie obradowali szefowie obrony krajów pomagających Ukrainie dostawami broni. Amunicja jest potrzebna, bo Rosjanie nie zmniejszają intensywności ataków.
2024-03-20, 08:59
W spotkaniu w Ramstein uczestniczył szef ukraińskiego resortu obrony Rustem Umierow. Jak napisał, rozmawiano głównie o dostawach pocisków artyleryjskich 155, 152 i 105 mm i takie pociski będą.
Jak dodał, Ukraina ma także otrzymać więcej rakiet do wyrzutni przeciwlotniczych.
Ukraińska armia od długiego czasu odczuwa deficyt pocisków artyleryjskich, a te, jak zaznacza ukraiński ekspert do spraw wojskowości Ołeksandr Musijenko, są niezbędne dla ukraińskiej obrony.
Jej zadaniem priorytetowym, jak podkreśla, jest powstrzymywanie tempa przesuwania się wroga i niszczenie jego zasobów.
REKLAMA
Wojna w Ukrainie. Napór Rosjan
Rosjanie atakują głównie w Donbasie - na zachód od zdobytych wcześniej Awdijiwki i Bachmutu, ale też coraz intensywniej w kierunku Wuhłedaru.
Szturmują kierunek kupiańsko-łymański na pograniczu obwodów donieckiego, ługańskiego i charkowskiego, a także w obwodach zaporoskim i chersońskim.
"Ukrainie zaczyna brakować amunicji do tego stopnia, że do końca tego miesiąca zabraknie jej pocisków przeciwlotniczych do obrony miast" - pisał kilka dni wcześniej amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na dwóch ukraińskich urzędników.
Oznacza to, że zamiast próbować zestrzelić cztery na pięć rosyjskich pocisków, jak dzieje się obecnie, Ukraina wkrótce będzie musiała ograniczyć aktywność systemów obrony powietrznej do zestrzeliwania tylko jednego na pięć - a to będzie miało "znaczący wpływ na ukraińskie ośrodki miejskie".
REKLAMA
Pomoc militarna z USA zawieszona
"Washington Post" przytoczył również opinię wysokiego rangą doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który ostrzegł, że - w przypadku braku nowej pomocy ze strony USA - istnieje duże prawdopodobieństwo znacznych rosyjskich zdobyczy terytorialnych do lata br.
Jak przypomniała gazeta, Ukraina znajduje się pod coraz większą presją, ponieważ jej zapasy amunicji są na wyczerpaniu, a projekt ustawy o amerykańskiej pomocy zagranicznej, zgodnie z którą Ukraina miałaby otrzymać 60 mld dolarów, utknął w Kongresie USA z powodu sporów politycznych.
- Spotkanie grupy Ramstein. "Sytuacja robię się coraz bardziej gęsta dla Ukraińców"
- Zełenski mówi o ogromnej skali rosyjskich bombardowań. "Patrioty powinny chronić życie, a nie gromadzić kurz"
IAR/fc/wmkor
REKLAMA
REKLAMA