Belgia chce zakazać sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Plany Brukseli z akceptacją KE
Komisja Europejska ogłosiła, że popiera belgijski projekt ustawy zakazującej sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych - informuje brukselski portal Euractiv. Dystrybucja takich e-papierosów miałaby być zakazana od początku 2026 roku.
2024-03-21, 05:25
Pod koniec grudnia 2022 r. rząd belgijski opublikował tzw. międzyfederalną strategię na rzecz pokolenia wolnego od tytoniu na lata 2022–2028, której głównym celem jest zmniejszenie do 2028 r. liczby palaczy w wieku 15-24 lata do 6 proc. lub mniej.
Aby to osiągnąć, władze belgijskie zdecydowały się wprowadzić od 1 stycznia 2026 r. zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych, używanych głównie przez młodych ludzi.
Belgia chce zakazać sprzedaży e-papierosów. Wymagana zgoda KE
Jak informuje Euractiv, aby zachować zgodność z prawem europejskim, w szczególności z dyrektywą o wyrobach tytoniowych, Belgia musiała uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na wdrożenie jej nowych przepisów.
"Przepisy krajowe zakazujące wprowadzania do obrotu jednorazowych papierosów elektronicznych zawierających nikotynę, zgłoszone przez Królestwo Belgii […], zostały zatwierdzone" - napisała Komisja w piśmie podpisanym przez komisarz ds. zdrowia Stellę Kyriakides.
REKLAMA
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Na razie tylko tych z nikotyną
Na razie zakazane będą wyłącznie jednorazowe papierosy elektroniczne zawierające nikotynę, chociaż - jak podaje portal - Belgia wolałaby wprowadzenie zakazu również niezawierających nikotyny.
"Biorąc pod uwagę, że jedynie wprowadzanie do obrotu jednorazowych papierosów elektronicznych zawierających nikotynę wchodzi w zakres dyrektywy 2014/40/UE, zakres tej decyzji […] ogranicza się do tego rodzaju jednorazowych papierosów elektronicznych" - podała KE.
W Unii Europejskiej także Francja, Niemcy i Irlandia pracują nad podobnymi przepisami. Zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów chce także Polska.
Czytaj także:
- Jednorazowe e-papierosy to olbrzymi problem wśród ludzi młodych. "Tytoń to tytoń, jest szkodliwy i kropka"
- Koniec e-papierosów coraz bliżej? Ministerstwo Zdrowia nie pozostawia złudzeń
- Nikotyna jak narkotyki. Jak rzucić palenie?
PAP, IAR/ mbl/wmkor
REKLAMA
REKLAMA