Niedziela Palmowa. Katolicy rozpoczynają obchody Wielkiego Tygodnia

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej "Niedzielą Męki Pańskiej". Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć i Zmartwychwstanie. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela, przypomniał ksiądz infułat Jan Sikorski.

2024-03-24, 04:56

Niedziela Palmowa. Katolicy rozpoczynają obchody Wielkiego Tygodnia
Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej „Niedzielą Męki Pańskiej”. Foto: shutter/DanielFreyr

- Przyjeżdża Pan Jezus do Jerozolimy, sytuacja jest bardzo niebezpieczna, bo czyhają na Niego i chcą Go zabić. Ludzie to wiedzą. A z drugiej strony wiedzą, że on uzdrawiał, nauczał, że tłumy za nim chodziły i nagle On się pokazuje w Jerozolimie - mówił duchowny.

Jak dodał, ich reakcją była radość. - Pan Jezus wjeżdża na osiołku, a oni nie wiedzą co mają zrobić - zdejmują płaszcze, rwą palmy, które dookoła rosły, rzucają pod stopy - i wołają - Hosanna, Niech żyje! - przypomniał ksiądz infułat Jan Sikorski.

Niedziela Palmowa

Chrześcijanie od pierwszych wieków naśladowali to wydarzenie, kiedy Jezus przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy, dodał duchowny.

- Nawet uczniowie byli przerażeni - co się dzieje, skoro Pana Jezusa mają zabić, a On tak triumfalnie wjeżdża, to mówili - Panie, ucisz ich. I to ciekawe, Pan Jezus po raz pierwszy to powiedział - jak oni nie będą wołali, to kamienie wołać będą - tłumaczył kapłan.

REKLAMA

Zaznaczył, że był to Syn Boży, który wjeżdżał do Jerozolimy do swoich ukochanych ludzi, których stworzył, którzy byli Jego prawdziwymi dziećmi.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz o godz. 11.00 poprowadzi procesję z palmami i odprawi mszę świętą w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Po liturgii zostanie rozstrzygnięty Ursynowski Konkurs Palm.

Święcenie palm

Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa. Podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej. W Niedzielę Męki Pańskiej, kapłan nie ubiera pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje: ogień, krew i miłość.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezji.
Szczegółowy harmonogram obchodów Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego w archidiecezji warszawskiej opublikowano na stronie internetowej archidiecezji.

REKLAMA

Zobacz także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej